btbilgi

Dünya üzerinde harita çıkartmadan ev inşa etmeye, paket tesliminden araba üretmeye kadar çok çeşitli işlere yarayan robotlara sahibiz. İnsanlar için sıkıcı veya zorlu gelebilecek işlerin tamamının gelecekte otonom robotlara ırakılması da mümkün. Peki ya dünya dışı işler? Robotların gelişimi bu hızla devam ederse, insanlı Ay ve Mars görevlerinde de onlara epey işimiz düşecektir. Bu alanda çalışan Offworld firması gelecekte Ay’a çeşitli robotlar yollayıp, orada kalıcı bir üssün temellerinin atılmasında yardımcı olmak istiyor.

Şimdilik bilimkurgu filmlerinde görebileceğimiz bu senaryo, çok da uzak olmayan bir gelecekte yavaş yavaş gerçekleşebilir. Kaliforniya merkezli OffWorld şirketinin vizyonu, çeşitli ağır görevleri gerçekleştirmek için sürü mantığı kullanan milyonlarca akıllı robotun beraberce çalışması. Bu robot sürülerinin hem dünya üzerinde, hem de başka gezegenlerde görevlerde yer almasını istiyorlar. Uzun vadede planları, robotların dünyadan hiç kaynağa gerek kalmadan kendi başlarına maden çıkartmaları ve bunu dünya dışındaki yerleşimlerin inşasında kullanabilmeleri.

OffWorld CEO’su Jim Keravala, Digital Trends sitesine şu açıklamayı yapmış: “Toplumumuzun sınırları aşmaya özlem duyan bir alt grubu bulunuyor. Bu grubun varolan coğrafi sınırların ucuna gelmesi, her seferinde toplumun kalan kısmını da canlandırmakta. Bu özelliğimiz bizi aramaya sevkediyor, genç ve taze tutuyor, mücadeleyi sever hale getiriyor. Dünya üzerindeki neredeyse bütün coğrafi sınırların ucuna kadar geldik. Bir sonraki adım ise uzay.”

OffWorld’ün tasarladığı robotlar enerjilerini güneş panellerinden ve zekalarını da makine öğrenme teknolojilerinden alacaklar. Mars’ta buz suyu toplamak veya roket yakıtı yapmak, kolonistler için yeraltında ya da yüzeyde güvenli yerleşim alanları inşa etmek, elektrik santralleri kurmak ve dünya dışı üsler için ön hazırlık çalışmalarını gerçekleştirmek bu robotlar için imkansız değil. Firmanın robotları bildiğimiz anlamda insansı nesneler olmayacak, daha çok sonuca odaklı ve beraberce çalışan karıncalara benzetmek mümkün denilmekte. Keravala bu konuda şunları söylüyor: “Bir karınca çok sınırlı bir miktar nörona dayanan basit bir zekaya sahiptir. Büyük ölçüde de uzmanlaşmamış bir dizi yeteneği bulunur. Robotlarımız da buna benzer bir ortak mimariye sahip olacaklar.”

Ay madenlerini endüstriyel Offworld robotları kazacak

Robotlar aynı Starship Technologies firmasının ürettiği paket teslim robotları gibi altı tekerlekli bir platforma sahip. Yaklaşık iki metre uzunluğunda ve 53 kilo ağırlığında olacaklar. Batarya paketi ise 13,5 kWh civarında kapasiteye sahip. Küçük ve sağlam tasarlanmış bu robotlar, uzaya gönderilirken oluşacak her türlü olumsuz fiziksel etkiye dayanabilecekler. Ayrıca Ay, Mars veya asteroitlerin yüzeyi de dahil olmak üzere herhangi bir ortamda yeniden tasarım gerektirmeden çalışmak için düşünülmüşler. Ayrıca üzerlerine özel tutma kolları gibi aletler takılacak kadar da modüler olacaklar. Böylece farklı görevleri kendi başlarına kofigürasyon değiştirerek yapabilecekler.

Firma 2023 yılında bu robotların kullanıma sokulabileceğine inanmakta. Gelecekte dünya dışı madenciliğin ne kadar önemli bulunduğu düşünülürse, OffWorld bu konuda epeyce kafa yormuş gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.