btbilgi

Güneş enerjisi teknolojileri giderek daha ulaşılabilir ve pratik hale geliyorlar. Güneşten temiz elektrik elde etmek için kullanılan paneller her sene gelişiyor, yenilikçi örnekler görmeye başlıyoruz. Evlerimizin çatılarına, binaların tepelerine kurulan mini santraller her geçen gün yayılıyor. Güneş panelleri otomobillerin tepelerine bile takılabilecek noktaya gelmiş durumda. Ama motorsikletlere de takılması oldukça orijinal bir fikir. Motosola isimli bir startup, elektrikli motorsiklet üzerine monte edilebilecek bir güneş panelli tente tasarlamış.

Elektrikli motorsiklet kullanımı özellikle Asya ülkelerinde büyük hızla gelişiyor. Zaten çoğu Asya ve Güneydoğu Asya ülkesinde alım gücünün zayflığı yüzünden otomobil elde edemeyen vatandaşlar bisiklet ve motorsiklet kullanmaktalar. Son yıllarda elektrikli motorsikletlerin ciddi şekilde ucuzlaması ve hükümetlerin teşvikleri ile tüketiciler de temiz enerjiye dönmeyi tercih edebiliyorlar. Fakat ne kadar ucuz olursa olsun, bu araçlar da elektrikle besleniyorlar ve bir şekilde şarj edilmeleri gerekiyor.

Motosola’nın geliştirdiği güneş enerjisi tentesi bu soruna bir parça da olsa çare sağlayabilir. Bu aksesuar aynı anda motorsiklet sürücüsünü güneşin sıcağından koruyor ve bir yandan da üzerindeki panel ile aracın ihtiyacı olan elektriğin bir kısmını üretebiliyor. Tente bünyesinde güneş paneli ve bir de şarj çevirici barındırmakta. Yani tenteyi ayrı, motorsiklete şarj sağlayacak ara donanımı ayrı almaya gerek yok. Motosola’nın tenteleri çoğu elektrikli motorsiklet modeline takılabilecek biçimde tasarlanmış.

Elektrikli motorsikletlere Motosola güneş panelli tente

Firmanın sunduğu tenteler 100 W ve 150 W güneş paneli seçeneklerine sahip. Web sitesinde bu ürünlerle ilgili herhangi bir fiyat bulunmamakla beraber, motorsiklet üreticilerine ve OEM’lere çağrı yapılmakta. Üreticilere isterlerse güneş panelli tente entegre motorsikletler tasarlama konusunda yardım edilebileceği sitede belirtilmiş.

Motosola tentelerin günde yaklaşık 1,5 kWh kadar elektrik üretebileceğini iddia etmekte. Bu kapasitede bataryası olan bir elektrikli motorsikletin tüm gün güneş altında durması sonucunda tam şarj olması ve teorik olarak kesintisiz şekilde bütün gün kullanılabilmesi mümkün olabilir denilmekte. Çoğu sürücünün bütün gün motorsiklet kullanmadığı da düşünülürse, bu tente standart bir tüketici için elektrik faturalarını azaltmanın iyi bir yolu olabilir. Firmanın ileride benzer bir ürünü elektrikli bisikletler için de sunması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.