btbilgi

Dijital asistan savaşlarına geç katılan Microsoft, ne yazık ki asla istediği popüleriteyi yakalayamadı. İlk olarak Windows 10 ve akıllı telefonlarda kullanılmak üzere tasarlanan asistan Cortana, büyük rakipleri olan Google Assistant ve Amazon Alexa’nın hep gerisinde kaldı. 2015 Aralık ayında iOS ve Android platfomlarına sunulması da pek bir şey değiştirmedi. Bu senenin Ocak ayında bir açıklama yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella, Cortana’yı artık diğer büyük dijital asistanlara rakip olarak görmediklerini söylemişti.

Şimdi Microsoft’dan gelen yeni bir açıklama, Cortana’nın yakın gelecekteki rolünü ortaya koyuyor. 31 Ocak 2020’den itibaren Birleşik Krallık, Kanada ve Avusturalya’da yaşayan akıllı telefon kullanıcıları Cortana uygulamasına erişemeyecekler. Microsoft Cortana’nın bu pazarlardaki iOS ve Android uygulamasını kaldırıyor. Firma The Verge sitesine verdiği bilgide uygulamanın ayrıca Almanya, Meksika, Çin, İspanya ve Hindistan pazarlarından da kaldırılacağını söylemiş. ABD ve diğer ülkelerde uygulamanın ne zaman devre dışı bırakılacağına dair bir bilgi henüz verilmemiş.

Microsoft’un Birleşik Krallık web sitesinde, konuyla ilgili yapılan açıklama tam olarak şu şekilde:

“Kişisel dijital asistanınızı mümkün olduğu kadar faydalı hale getirmek için, Cortana’yı Microsoft 365 verimlilik uygulamalarına entegre ediyoruz. Bu sürecin bir sonucu olarak, 31 Ocak 2020’de, Android ve iOS’deki Cortana uygulamasına verdiğimiz desteği sonlandıracağız. Şimdiye kadar oluşturmuş olduğunuz Cortana içerikleri (hatırlatıcı ve listeler gibi) artık Cortana’nın mobil uygulamasında veya Microsoft Launcher’da çalışmayacak. Yine de bu içerikler Windows üzerindeki Cortana’dan erişilebilir olacaklar. Bunu dışında, Cortana hatırlatıcıları, listeleri ve görevleri ‘Microsoft To Do’ uygulamasıyla otomatik olarak senkronize edilmektedir. Bu uygulamayı akıllı telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 31 Ocak 2020’den itibaren akıllı telefonunuzdaki Cortana mobil uygulaması desteklenmeyecek. Microsoft Launcher’ın içinde Cortana olmayan güncellenmiş bir sürümü ise kullanılabilecek.”

Microsoft 365 içine dahil edilmiş dijital asistan sayesinde kullanıcılar e-postaları sesli okutmak ve dokümanlar arası arama yaptırmak gibi işlevleri kullanmaya devam edebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.