btbilgi

Son senelerin en hızlı yayılan sosyal medya platformu olan TikTok,yeni özelliklerle erişimini genişletmek niyetinde. En son gelişme e-ticaret tarafından geliyor. Kısa süreli video paylaşım uygulaması içinde denenmeye başlanan yeni özellik, kullanıcıların profil tanıtım metinleri içinde e-ticaret linkleri kullanmaları. Tabi ki biyografiye link ekleme özelliği sadece e-ticaret siteleri ile sınırlı değil, istenen başka her türlü web sitesine de link verilebilecek.

Fakat TikTok’un bu özelliği eklemesindeki ana neden, kullanıcılara sosyal medya üzerinden satış imkanı sağlayabilmek. Uygulamanın ardındaki ByteDance firmasının bu alandaki ana rakibi ise Instagram olacak. Facebook’un sahibi olduğu Instagram platformu da bir süredir kullanıcılara benzer bir özellik vermekteydi. Instagram kullanıcıları paylaşımlarında takipçilerini başta e-ticaret siteleri olmak üzere farklı içeriklere yönlendirebileceği linkler koyabiliyorlardı.

Fabian Bern tarafından farkedilip Twitter’da paylaşılan tanıtım metni içi linkleme ve e-ticaret sitesine yönlendirme özelliği, ByteDance tarafından şimdilik bir deneme olarak lanse ediliyor. Firmanın amacı kullanıcılarına yenilikçi deneyimler vererek uygulamanın gelişimini sağlamak. Bir ByteDance sözcüsü şunları aktarmış: “Kullanıcılarımızın uygulama deneyimini iyileştirmek amacıyla devamlı olarak yeni yöntemlere bakmaktayız. Her zaman olduğu gibi amacımız yaratıcılığa ilham verme, insanları eğlendirme ve topluluğumuz için değer katma yollarını artırmak.”

TikTok toplamda 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir platform ve uzmanların ‘sosyal ticaret’ diye adlandırdığı özellikleri geliştirme ByteDance’e yepyeni bir gelir kapısı oluşturabilir deniliyor. Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya ve mesajlaşma platformlarının e-ticarete bulaştıklarını görmekteyiz. Uygulama içinde alışveriş yapabilme ve potansiyel müşteri yaratma hem kullanıcılar, hem de platformlar için tercih edilen bir açılım gibi görünüyor. Ayrıca uzmanlar TikTok’un en yaygın olduğu ülkeler olan Çin ve Hindistan gibi birçok pazarda sosyal tiacaret kavramının giderek daha popüler hale gelmeye başladığını aktarıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.