btbilgi

Microsoft’un 2018’de satın aldığı kod deposu GitHub, gezegenin tüm açık kaynaklı yazılımlarını arşivlemek için bir proje başlattığını açıkladı. ‘Arctic Code Vault’ adı verilen bu proje için fiziksel lokasyon ‘Arctic World Archive’ (AWA) olacak. Bu kasa Kuzey Kutbu’na yakın bir kömür madeninde, Norveç’in Svalbard takımadalarında bulunuyor. Ayrıca ünlü Küresel Tohum Kasası tesisine (Global Seed Vault) birkaç kilometre uzaklıkta.

San Francisco’da düzenelen GitHub Universe konferansında açıklandığı kadarı ile, GitHub firması 2 Şubat 2020 tarihinde sitedeki tüm açık kaynaklı kodların ve yazılımların bir kopyasını alacak. Arşiv toplamda 1 kilometre uzunluğundaki film rulolarına kaydedilecek. Kasanın işletmecisi Piql’in sağladığı bu arşivleme sistemi, uzak gelecekte dijital verileri okumak için uygun makinelerin veya yeterli bilginin sahip olunmayacağı bir geleceğe hazırlık anlamına geliyor. Film üzerinde depolamanın normalde 500 yıl kadar bir ömrü olduğu, ancak Arctic Code Vault dahilindeki depolama birimlerinin 1.000 yıl kadar dayanabileceği aktarılmakta.

Buna garanti veren şey depolama tesisinin yeri ve depolama koşulları. Svalbard’daki eski madenin çok uzun vadeli veri arşivleme için avantajlara sahip olduğu belirtilmiş. Mesela buranın askeri bir alan olmaması, insanların yaşam merkezlerinden olabilecek en uzaktaki yerlerden ve jeopolitik açıdan en istikrarlı yerlerden biri olması gibi. Aşırı soğuk olması da birşeyleri uzun süre depolamak için ideal saklama koşulları sağlıyor.

Arctic World Archive tesisinde İtalya, Norveç ve Vatikan gibi yerlerden gelen tarihsel veriler ve dokümanlar da saklanmakta. GitHub’ın Arctic Code Vault projesine dahil tüm verilerin barınacağı film makaraları, madenin kapalı bir odasında bulunan çelikten yapılma bir konteynerde saklanacaklar.

Filmlerde depolanan kodlar dijital şekilde değil, QR kodlu olarak yapılandırılmakta. Bu da film üzerinde daha fazla veri yoğunluğu ve bütünlüğü sağlamak için tasarlanmış. Piql şirketi sadece bu depolamayı değil, aynı zamanda verilerin çevrimdışı okunmasını da sağlayan piqlReader’ı da müşterilere sunuyor. Film ruloları ile birlikte bir insan tarafından okunabilen dizin ve kılavuz da temin edilmekte. Bu dizine bakarak hangi kod grubunun nerede olduğu ve verilerin nasıl kurtarılacağı gibi bilgiler de arşivde yer alıyor.

GitHub arşivleme projesinin katılımcıları arasında Stanford Kütüphaneleri, Long Now Vakfı, Interner Archive, Software Heritage Vakfı, Microsoft Research ve Oxford Üniversitesi’nin Bodleian Kütüphanesi’nin de bulunduğu blgisi verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.