btbilgi

2019’da açılmaya başlayan 5G ağları sadece akıllı telefonların emrine amade değil. Endüstriyel alanda birçok kullanımı olacak ve Nesnelerin İnterneti’nden (IoT) otomotive kadar her türlü sistemi değiştirecek. Akıllı şehirler, akıllı yollar ve tabi ki otomobillerin kendileri de bu yeni yüksek hız sağlayan iletişim altyapılarından faydalanacaklar. Bu konuda çalışan küresel lastik firması Pirelli, 5G şebekesine bağlı ilk akıllı lastik olan Pirelli Cyber Tyre ürününü tanıttı.

Pirelli bu ürünü sayesinde, akıllı lastikler tarafından yol yüzeyiyle ilgili olarak algılanan bilgileri 5G şebekesi üzerinden müşterilere ileten dünyadaki ilk lastik şirketi olduğunu söylüyor. Şirket bu ürünü Torino’da düzenlediği ‘Dünyanın İlk 5G Destekli ADAS (Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri) Hizmetleri’ sunumunda tanıttı. Pirelli’nin de üyesi olduğu 5GAA – Otomotiv Derneği tarafından düzenlenen ‘Araçtan Her Yere, İletişimde 5G Yolu’ isimli etkinlikte yapılan sunum, lastik sektörü açısından yeni bir çağ açacak nitelikte.

Lastikler bir araba ile yol arasındaki tek bağlantı noktası. O yüzden de her daim iyi durumda olmaları ve hayati görevlerini eksiksiz yerine getirmeleri beklenir. Pirelli’nin projesi bu vaadi bir adım daha ileriye götürüyor. Pirelli Cyber Tyre dahili sensörleri ve 5G bağlantı teknolojisi sayesinde lastik modeli, kat edilen kilometre, dinamik yük ve su birikintilerinden zayıf kavramaya kadar yol yüzeyindeki olası tehlike durumları gibi verileri otomobile iletebilme yeteneğine sahip.

5G şebekesine bağlı araba lastiği: Pirelli Cyber Tyre

Bu bilgiler en çok akıllı otomobillere yarayacak gibi görünüyor. Lastikten gerçek zamanlı aktarılan veriler otomobilin kontrol ve sürüş destek sistemlerini adapte etmesini, güvenlik, konfor ve performans seviyesini ciddi ölçüde geliştirmesini sağlayacak. Bunun da ötesinde lastikler topladığı verileri 5G şebekesi aracılığı ile direk akıllı otoban sistemlerine ve hatta diğer akıllı arabalara da yollayabilecek. Bu da geleceğin mobilite ve otonom sürüş sistemleri için çözüm ve hizmetlerin geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunacak.

Pirelli bu sistemi tanıtırken bir deneme de gerçekleştirmiş. Ericsson, Audi, Tim, Italdesign ve KTH ile birlikte yapılan denemede, sensörlerle donatılmış Pirelli Cyber Tyre lastiklerle donatılan ve 5G şebekesine bağlı bir otomobil kullanılmış. Denemede lastiklerin algıladığı ‘suda kızaklama’ (aquaplanning) risk verisi, 5G ağlarının ultra geniş bandı ve düşük gecikme süresi sayesinde takip eden bir başka araca iletilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.