btbilgi

Denizin altında çekilen fotoğraflar ve videoların hepsi, suyun doğal kırılma ve renk değiştirme efektine maruz kalmakta. O yüzden de bu tür fotoğraflarda çoğu zaman su altı canlılarını ve nesneleri gerçek renkleri ile göremiyoruz. Bir Türk mühendis bu sorunu çözmek için, su altı fotoğrafından ‘suyu çıkarabilecek’ bir yazılım hazırlamış. ‘Sea-thru’ adı verilen teknoloji sayesinde deniz dibi manzaralarını tüm gerçek renkleri ve doygunluğu ile görebileceğiz.

MIT’den (Massachusetts Institute of Technology) okyanusbilimci ve mühendis Derya Akkaynak ile Haifa Üniversitesi’nden Tali Treibitz tarafından dört yıllık çalışma sonucu geliştirilen Sea-thru, su altı fotoğrafçılığı için devrim niteliğinde denilmekte. Bu teknikte ışığın bir su kütlesi içine hareket etmesi sonucu oluşan renk değişimi ve partikül hareketi analiz ediliyor. Bu efektler geriye doğru hesaplanıp otomatik olarak imajda düzeltme yapılabilmekte. Böylece su altındaki görüntüler sanki denizin dışındaymış gibi görülüyorlar.

Bu dönüşümü gerçekleştiren algoritma oluşturulurken 1.100’den fazla su altı fotoğrafı çekilmiş. Su altındaki büyük nesneler, mercanlar ve resiflerin yanına bir renk pusulası konulmuş. Akkaynak fotoğraf çekim sürecini şöyle anlatıyor: “Büyük üç boyutlu şekli olan bir resif gördüğümde, renk grafiğimi resifin tabanına yerleştiriyordum. Ardından yaklaşık 15 metre geriye yüzüyordum. Ardından fotoğraf çekerek resife ve renk grafiğine doğru yaklaşıyordum. Resife ulaşana kadar da farklı açılardan fotoğraflar aldım.”

Bu fotoğraflar daha sonra ışığın su tarafından emilmesi ve dağıtılması efektini tersine çevirecek algoritmayı eğitmek için analiz edilmiş. Bir kez algoritma eğitimi tamamlandıktan sonra, yeni fotoğrafların dönüştürülmesinde renk pusulasına ihtiyaç olmuyor. Akkaynak ihtiyaç olan tek şeyin, resimlenecek manzaranın doğal ışık altındaki çoklu fotoğrafları olduğunu söylemiş.

Bu yöntemin Photoshop’da yapılan kontrast ve renk değiştirme işlemleri ile aynı şey olmadığı belirtilmiş. Daha çok hesaplama aracılığı ile fiziksel bir yeniden düzenleme söz konusu. Ayrıca algoritmadan geçen fotoğrafların, Photoshop’da değiştirilenlerle aynı etkiye sahip olmadığı da ifade edilmiş. Sea-thru projesi ve hazırlanan algoritmanın ayrıntıları yayımlanan bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.