btbilgi

Dolandırıcılar ve siber suçlular için finans sektörü hem büyük bir motivasyon, hem de gelir kaynağı olarak görülmekte. O yüzden de finans sektörüne yönelik tehditler her zaman siber güvenliğin önemli bir bölümünü tek başına kaplamakta. Finansla bağlantılı kötü niyetli yazılımlara dair raporlar, özellikle kurumsal çevreler söz konusu olduğunda siber suç tekniklerinin sürekli olarak gelişim gösterdiğini kanıtlıyor. Kimlik avı saldırıları da devamlı gelişim gösteren kategorilerden biri.

Finans kurumlarını hedefleyen kötü niyetli yazılımların tipik saldırı vektörleri sahte e-postalar ve kimlik avı yöntemlerinden oluşmakta. Kimlik avında kullanılan web siteleri genelde meşru bir web sitesiymiş gibi görünüyor. Halbuki kurbandan banka kartı ayrıntılarını, kişisel bilgileri ve benzeri diğer hassas verileri çalma amaçlı şekilde sıfırdan üretilmiş oluyorlar.

Kaspersky araştırmacıları kimlik avı saldırılarında dikkat çekici bir yükseliş farketmişler. 2019’un ilk üç çeyreğinde bu türden saldırıların miktarı 3 milyonu aşmış. 2018’in aynı dönemine kıyasla da yüzde 40 artış görüldüğü rapor ediliyor.

Kaspersky kimlik avı saldırıları konusunda Türkiye’den de rakamlar aktarmakta. Türkiye’de finansal kötü niyetli yazılımlardan etkilenen kullanıcıların oranında düşüş saptanmış. 2019’un ilk çeyreğiyle üçüncü çeyreği kıyaslandığında, bu tehditle karşılaşan kullanıcıların oranında yüzde 34’lük bir düşüş yaşandığına dikkat çekilmekte. Bu durum bankacılık truva atlarının, daha karlı olduğu anlaşılan diğer siber suç araçları tarafından geri plana itilmesi şeklinde açıklanmış. Fidye yazılımları, kriptomadenciler ve parola hırsızları ise, siber suçlular arasında gün geçtikçe daha da popülerleşen araçlar arasında sayılmış.

Finansal tehditlerin mobil platformlarda sıklıkla görülmesi, siber saldırganlar için daha rahat bir ortam sunması sayesinde söz konusu. Fakat burada hem küreselde, hem de ülkemizde bir iyileşme var. Android bankacılık trojanı Asacub 2019’un başlarında finansal kötü niyetli yazılımlarda ilk 10’da yer alırken, son aylarda aktivitelerinde azalma saptanmış. Ayrıca rapora göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla, Türkiye’de 2019’un ilk üç çeyreğinde mobil finansal saldırı miktarı da yüzde 29 oranında azalma göstermiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.