btbilgi

Teknoloji iş hayatındaki her şeyi dönüştürdüğü gibi becerleri de değiştiriyor. Otomasyon, yapay zeka ve robotik teknolojileri sayesinde yeni meslekler ortaya çıkmakta. Doğal olarak işini kaybetme kaygısı yaşayanların oranı da artıyor. Dünya Ekonomik Forumu 2018 yılında yayımladığı meslek ve becerilerin geleceği raporunda, birçok işin yaşayacağı dönüşümden bahsedilmekte. Rapora bakılırsa 2020 yılında otomasyon nedeniyle yaklaşık 5 milyon iş ortadan kalkacak. Ülkemizde ise 2020 yılı itibarıyla bugün ihtiyaç duyulan çalışan becerileri yüzde 41 oranında farklılaşabilir denilmekte.

UNESCO rakamlarına göre 2000 yılında dünyadaki uluslararası öğrenci sayısı 2 milyondu. 2013’te bu rakamın 4,1 milyona yükseldiği rapor ediliyor. 2016’da 5 milyon seviyelerini gören öğrenci sayısının, 2020 yılında 8 milyona çıkacağı tahmin edilmiş. Bir PwC araştırmasına göre ise, 2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3,5 milyonun istihdamı STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanlarında olacak.

İş ortamları ve kurum kültürü danışmanlığı veren Great Place to Work firmasının beceri kaygısı, çalışanlar ve CEO’larla ilgili yaptıkları araştırma da ilginç sonuçlar sunmakta. Raporda çalışanların yüzde 59’nun yüksek maaşlı bir iş için gerekli beceri ve eğitime sahip olmakla ilgili kaygı duyduğu belirtiliyor. Ayrıca çalışanların yüzde 55’i otomasyon veya diğer yenilikler nedeniyle insan çalışan ihtiyacının azalacağı yönünde endişeler beslemekte.

‘ABD’de Yükselen İşler Raporu’ndan çıkan sonuçlara göre yapay zeka mühendisi, veri bilimcisi, büyük veri geliştirici gibi mesleklerin oranının büyük miktarda artması tahmin ediliyor. Mesleklerdeki bu dönüşüme paralel olarak da, en çok aranan beceri ve yetenekler sıralamasının değişeceği kaydedilmekte. Raporda ‘yönetim ve satış’ en çok aranan beceri olarak ön plana çıkmış. En çok beklenen yetenekler arasında üst sırayı ise ‘adaptasyon’ alıyor. Raporu ele alan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, bu dönüşüm sürecinde önemli olan şeyin kurum kültürü olarak tanımlanan, çalışanların işverene olan güveni ve bağlılığının nasıl sürdürülebilir kılınacağı olduğuna dikkat çekmiş.

2022 yılına dair beklentilerin de ölçümlendiği raporda, şirketlerin öncelikleri arasında yüzde 10,5’lik oranla ‘şirketin çevikliği ve değişime karşı uyumluluğu’ ilk sırada yer almış. Önceliklerde onu yüzde 8,7 oranla ‘beceri yönetimi’ ve yüzde 8,4 oranla ‘çalışan bağlılığı’ takip ediyor. Yüzde 3,2 ile en düşük orana sahip öncelik ise ‘düşük performansla ilgilenmek’ olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.