btbilgi

Tüketiciler gözü kapalı kıyafet tüketiminden, yavaş yavaş bilinçli giyim kuşam alımına doğru dönüşüyorlar. Sürdürülebilir markalarla ilgili farkındalığın düşük olması bu süreçte ne yazık ki ciddi bir sorun. Sürdürülebilir modayla ilgilenen müşterilerin yüzde 48’i ürünleri nasıl bulacağını ve satın alacağını bilmiyor. İşte tam bu noktada yenilikçi bir moda ürünü arama motoru olan GLAMI.eco devreye girmekte.

GLAMI.eco şu anda Türkiye, Bulgaristan, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Almanya, Fransa, Slovakya, Slovenya, İspanya, Romanya ve Rusya olmak üzere 15 ülkede bulunan moda arama motoru GLAMI’nin yeni bir girişimi. Sürdürülebilir modaya inanan bir ekip tarafından oluşturulan araç, hayatına önce tüm sürdürülebilirlik kriterlerini göz önüne alarak ürün seçmeye yardım eden bir Materyal Rehberi ile başlamış. Bu rehber dünyanın her yerindeki kullanıcılardan olumlu tepki alınca, firma tamamen sürdürülebilir markaların bulunmasını sağlayan GLAMI.eco’yu hayata geçirmeye karar vermiş.

GLAMI’nin verdiği bilgilere bakılırsa, Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 67,1’i moda alışverişi yaparken sürdürülebilirlik trendlerinden etkileniyor. Tüketiciler ayrıca aktif bir şekilde sürdürülebilirlikle ilgili bilgi arayışı içinde. Google trend verilerine göre ‘sürdürülebilir moda’ ile ilgili yapılan aramalar son beş yılda yüzde 46 artış göstermiş. GLAMI.eco platformu bu kategoride ürün sunan mağazalardan geniş bir ürün yelpazesi ile, müşterilerin sürdürülebilir markaları keşfetmesine yardımcı oluyor.

GLAMI bu platformda bizzat ürün satmıyor. Onun yerine tüm dünyadaki farklı alışveriş sitelerinden ve bağımsız markalardan moda ürünlerini bir araya getiriyor. O yüzden de daha çok bir arama motoru gibi çalışmakta. Platform tamamen bağımsız ve hiç bir giyim markasıyla direk bağlantısı yok. Firma arama motoruna girecek markaları belli kriterlere göre kontrol edip ekliyor:

  • Materyal: Organik, biyolojik olarak parçalanabilir veya geri dönüştürülmüş materyaller
  • Üretim: Çevreye zarar vermeyen üretim süreci
  • İş gücü: Çalışanların çalışma koşulları ve gördükleri adil, etik ve güvenli muamele
  • Şeffaflık: Üretim süreçlerinin şeffaflığı
  • Sertifikalar: Markanın dünyaca kabul edilen sertifikalara sahip olması (ör. GOT, Fair Trade, Blue Sign)

GLAMI CEO’su Tomas Hodbod platform hakkında şu bilgileri vermekte: “Misyonumuz, herkesin ulaşabilmesini ve bu konuda bilgi alabilmesini sağlamak için tüm sürdürülebilir moda dünyasını tek bir yerde birleştirmek ve organize etmek. Markaların arkasında yatan öyküleri bilmek, müşterilerin daha bilinçli moda tercihleri yapmasına yardımcı olacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.