btbilgi

Apple’ın en büyük ilgi gören elektronik cihazlarından olan iPad, 2010’da ilk piyasaya sürüldüğünden beri çok yol katetti. 2014 yılına geldiğimizde bilişim sektörü bu başarılı tabletleri normal dizüstü bilgisayarların yerine koyup koyamayacağımızı konuşuyordu. Fakat o zaman bu görev için yeterli değillerdi. Ancak iPad Pro modelinin çıkması ve iOS’in yeteri kadar gelişmesi sayesinde profesyonel kullanıcılar onu bir alternatif olarak görebilmeye başladılar.

İlk iPad Pro modeli 2015’de piyasaya sürüldü ve 12.9 inçlik ekranı ile gerçekten de profesyonel işlere uygun olmaya başladı. 2017’de yedinci nesil iPad ve ikinci nesil iPad Pro modelleri Apple tarafından sunuldu. 2018’de tüm iPad modelleri dijital kalem kullanım özelliği kazandı. Pro modelleri bağlantı portu olarak Lightning yerine daha evrensel bir standart olan USB-C’ye geçti. 2019 ise Apple’ın iOS tablet sürümü olan iPad OS’i getirdiği yıl oldu. Bu sürüm sayesinde daha iyi dosya yönetimi, dock desteği, dış ekran bağlantısı ve aynı anda çoklu uygulama kullanımı söz konusu oldu.

Şimdi tüm bu özelllikleri devreye sokan bir yenilikçi, iPad Pro tabletini tam bir masaüstü bilgisayar dönüştürmüş durumda. Ontario Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde bir reklamcılık bölümü öğrencisi olan Isaac Mosna, aynı zamanda bir YouTube içerik üreticisi. Günlük işlerinin büyük kısmını iPad Pro’sunda halledebildiğini söyleyen Mosna, evinde masa başında çalıştığı zaman için de kendine profesyonel bir kurulum planlamış ve tabletin tüm yeni özellikleri sayesinde kendine modüler bir masaüstü bilgisayar elde etmiş.

Mosna iPad Pro’ya USB-C portu üzerinden bir LG UltraFine 5K monitör (27 inç) bağlayarak işe başlamış. Bu monitör üzerindeki üç USB-C ek yuvası sayesinde tablet için aynı anda bir büyük ekran, bir dock ve bir şarj adaptörü görevi görüyor. Mosna masasına bir Vivo VESA Arm ile tutturduğu monitöre bir Satechi USB-C Hub takarak hem USB 3.0 yuvalarını, hem de SD kart desteği eklemiş. Ardından üst kısma bir BenQ ScreenBar eklemiş ve masa üzerinde ek bir lambaya ihtiyaç olmadan yönlendirilmiş ışık kaynağı işini halletmiş. Son olarak da iPad’e monitör üzerindeki bir USB adaptörü ile Logitech Z207 stereo hoparlör bağlamış.

Mosna masaüstünde klavye olarak kablosuz Logitech MX Keys ve işaretleyici olarak da kablosuz Microsoft Arc Mouse kullanıyor. Bir stand aksesuarı da iPad Pro tableti farklı kullanım konumlarında tutmaya yaramakta. Mosna bu kurulumun, ihtiyacı olan her türlü günlük masabaşı bilgisayar işini halletmeye yettiğini söylüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.