btbilgi

Teknoloji geliştikçe geleneksel gıdalara alternatif ilginç şeyler ortaya çıkıyor. Mavimsi su yosunu (alg) kökenli Spirulina da bunlardan biri. Aslında Spirulina uzun zamandır var, hatta kadim Aztek kültüründe bile gıda olarak kullanıldığına dair izler var. Ama NASA onu uzay görevlerinde astronotlara ek besin maddesi olarak kullanmaya başlayınca dikkat çekti. Şimdi Spira gibi yeniikçi ürünler sayesinde bu orijinal gıda evlerimize, hatta mutfaklarımıza kadar girebilmiş durumda.

Bir biyoreaktör olan Spira cihazı, yosun ve mikroorganizmaları düzenli ışığa maruz bırakarak çabuk şekilde büyümelerini sağlıyor. Bu işlem sonucunda ortaya çıkan Spirulina protein, mineraller, antioksidanlar ve vitamin açısından zengin bir gıda. NASA da o yüzden astronotlara bu maddeden yediriyor. Bu türden biyoreaktörler aslında piyasada yeni değil. Mobil ve ölçeklenebilir çeşitli cihazlar şimdiye kadar mevcuttu. Fakat tasarımcı Rob Russell’ın geliştirdiği Spira şimdiye kadar kullanımı en kolay ve tezgahlara en uygun cihaz olsa gerek.

Spira yosun biyoreaktörü ile evde besleyici gıda üretimi

Spira öz materyal olarak özel bir su yosunu geliştirme maddesi ile çalışıyor. Cihazdan elde edilen Spirulina aslında toz olarak da piyasada bulunabilir fakat çoğu tüketici bunun tadını sevmiyor. Ayrıca su yosunu da normal formunda pek rahatça yenilebilir bir şey değil. Bu biyoreaktör ise orijinal malzemeyi hava ve ışıkla birleştirerek taze Spirulina elde etmeyi sağlıyor. Cihaz günde iki yemek kaşığı kadar Spirulina yapabilmekte, bunun 4,5 gram toza denk düştüğü bilgisi verilmiş. Bu miktar günlük tüketim için yeterli, yemeyi daha rahat hale getirmek için salata soslara ya da smoothie benzeri yiyeceklere eklenebiliyor.

Spira tek başına günlük besleyici ek gıda üretmeye yaramıyor. Günlük tüketilen Spirulina belli miktarda geleneksel gıdanın yerini alabildiği için farklı avantajları bulunmakta. Mesela işlenmiş protein bazlı yemek malzemelerinin tüketimi azaltılabilir. Mesela günlük et tüketiminin bir kısmı Spirulina’ya kaydırılırsa, büyükbaş hayvan üretiminin dünyaya verdiği zarar (verimli toprak ve su kullanımı açısından) azaltılabilir denilmekte. Evinizde kendi gıdanızın bir kısmını üretmek, aynı zamanda hazır gıdaların imalatında oluşan sera gazlarına engel olmak ve daha az atık gıda anlamına da geliyor.

Spira yosun biyoreaktörü ile evde besleyici gıda üretimi

Spira’nın bunların hepsine ek bir özelliği de, içinden devamlı hava geçirmek durumunda olduğu için ortamdaki havayı temizlemesi. Su yosunlarının havadaki karbondioksiti emerek fotosentez yolu ile oksijen saldıklarını biliyoruz. İşin ilginci, biyoreaktör cihaz da benzer şekilde çalışıyor ve ortamdaki karbondioksiti çekiyor. Kullanıcılara da cihazın düğmesine basıp günlük Spirulina miktarını almak ve afiyetle yemek kalıyor. Eğer doyduysanız, artan kısım ev bitkileri için doğal bir gübre görevi de görmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.