btbilgi

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG, ABD çapında yeni bir araştırma gerçekleştirmiş. ‘Dijital Paralar, Sadakat ve Blokzinciri’ (Tokenization, Loyalty and Blockchain) başlıklı araştırmanın amacı kriptoparalara karşı kullanıcıların ve tüketicilerin tavırlarını incelemek olmuş. Rapora bakılısa gençler, özellikle de Z kuşağından kişiler son iki yılda zayıf performans sergileyen kriptopara ürünlerine karşı hala güven beslemeye devam ediyorlar.

Araştırmaya katılan 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 83’ü kriptoparaların geleceğiyle yakından ilgilendiklerini söylerken, 65 yaş ve üstündeki katılımcıların yarısından fazlası da kriptoparalara ilgi duyduklarını belirtmiş. Katılımcıların yüzde 63’ü kriptoparaların kolay bir ödeme yöntemi olduğunu düşünüyorlar.

Katılımcıların yüzde 66’sı kriptoparaları sıradan bir alışverişte kullanmaktansa, müşterisi oldukları firmaların ‘sadakat programları’ dahilinde kullanmayı tercih edebileceklerini açıklamakta. Yüzde 82’si ise kriptoparaları halihazırda dahil oldukları ‘sadakat programlarında’ kullanmaya istekli olduklarını ifade etmişler. Hangi sektörlerin sadakat programlarını kullandıkları sorulduğunda ise, katılımcıların ağırlıklı olarak banka ve kredi kartı firmalarına (yüzde 87) işaret ettiği saptanmış. Onu yüzde 86 ile restoran ve kahve dükkanları, yüzde 81 ile elektronik mağazaları ve yüzde 79 ile medya ve telekom firmaları takip ediyor.

Raporda tüketicilerin büyük kısmının kriptopara kullanmak için sadece büyük markaları tercih etmeyeceklerini, küçük işletmelere de sıcak baktıklarını (yüzde 60 oranla) ortaya konulmuş. Ayrıca yüzde 64’ü bu paraları e-ticaret işlemlerinde kullanabileceğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 79’u kriptoparaları ancak kolay kullanım imkanı bulduklarında tercih edebileceklerini ifade ediyor. Bu yaklaşım markalar için karmaşık kriptopara çözümleri yerine, basitleştirilmiş ve kolay anlaşılır çözümleri tercih etmeleri yönünde bir işaret olarak verilmiş.

Raporda dijital paraların, dijital ticaretin yeni bir neslinin itici gücü olabileceği yaklaşımına büyük yer verilmekte. KPMG ABD Blokzinciri Bölümü Müdürü Arun Ghosh raporla ilgili açıklamasında, tüm tüketicilerin şu anda dijital para fikrine aşina olmadığını ama bilinirlik oranının sürekli arttığını söylemekte. Ghosh günümüzdeki tüketicilerin yalnızca üçte birinin, blokzinciri temelli para tanımına aşina olduğunu aktarmış. Bir eToro araştırmasına da yorumalarında yer veren Ghosh, Millenial kuşağı üyelerinin bir ekonomik sıkışma durumunda yüzde 40 oranla kriptopara yatırımı yapmayı tercih edebileceğine de dikkat çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.