btbilgi

2019 yılının sonuna gelinirken, hükümet tarafından uygulamaya sokulması planlanan yeni bir düzenleme bilgisi geldi. Kısa sürede yasallaşıp uygulanması beklenen ‘Dijital Hizmet Vergisi’ adındaki taslak, Türkiye’de hizmet veren dijital hizmet sağlayıcılarının elde ettikleri gelir üzerinden vergilendirme yapılmasını ele alıyor.

Düzenlemeye göre Türkiye’de dijital hizmet veren her türlü şirket, yurtdışı ve yurtiçi gelir seviyelerine göre ek bir vergi ödemek durumunda olacak. Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda; Dijital Hizmet Vergisi ödemek zorunda kalacak markalar arasında Amazon, Apple, Netflix, AliBaba AliExpress, Google, Facebook ve Microsoft başta sayılmakta. Söz konusu hizmetler taslakta şu şekilde listelenmiş:

  • Dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri,
  • Sesli, görsel veya dijital bir içeriğin dijital ortamda sunulması hizmetleri,
  • Kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetleri,
  • Yukarıda sayılan hizmetlere yönelik dijital ortamda verilen aracılık hizmetleri.

Bu vergi için mükellef olmanın koşulu ise yukarıdaki online hizmetleri sağlıyor olmak, ayrıca Türkiye’de 20 milyon TL ve dünya çapında 750 milyon Euro gelir elde ediyor olmak. Firmalar bu geliri geçiyorsa düzenlemede belirlenen hizmetler için yüzde 7,5 oranında vergi ödeyecek. Konuyla ilgili bilgi veren Özmen Müşavirlik firması, bu verginin benzerlerinin başka ülkelerde de uygulamaya sokulduğuna veya sokulmakta olduğuna dikkat çekmekte:

  • Fransa: Yurt dışı gelir eşiği 750 milyon Euro, yurt içi gelir eşiği 25 milyon Euro. Vergi oranı yüzde 3. 2019 yılının Temmuz ayında devreye sokulmuş.
  • Avusturya: Yurt dışı gelir eşiği 750 milyon Euro, yurt içi gelir eşiği 25 milyon Euro. Vergi oranı yüzde 5. Teklif 2020 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek.
  • Belçika: Yurt dışı gelir eşiği 750 milyon Euro, yurt içi gelir eşiği 50 milyon Euro. Teklif aşamasında.
  • Çekya: Yurt dışı gelir eşiği 750 milyon Euro, yurt içi gelir eşiği 2 milyon Euro. Teklif aşamasında.

Bu vergi artışının nihai olarak Türkiye’de kişiler üzerinde etkili olacağı bilgisi de verilmekte. Yani internet üzerinden alınan hizmetlerin yol açacağı vergi artışının, küresel şirketler tarafından son kullanıcıya fiyat güncellemesi olarak yansıtılacağına işaret edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.