btbilgi

Jeopolitik durumu nedeniyle her zaman bu tür saldırıların odak noktası olan META bölgesi, son birkaç yılda da bu durumundan bir şey kaybetmedi. Kaspersky 2018 yılının başlangıcından beri Gelişmiş Kalıcı Tehdit (APT) saldırılarına karşı META bölgesini yakından takip etmiş. Firma tarafından araştırılan saldırılarda en fazla hedef alınan kurumların ulusal kuruluşlar olduğu bilgisi veriliyor.

APT saldırıları, adından da anlaşılacağı gibi yıllar boyunca aktif kalmaya devam eden sürekli saldırılar. Bu saldırıları değerlendirmek, siber güvenlik ekiplerinin bağlantılar kurarak saldırıların neden gerçekleştiğini anlamaya ve ölçmeye çalışmalarını sağlıyor. Ayrıca siber ekiplerin, saldırganların atacağı sonraki adımları hesaplamalarına ve gelecekteki saldırılara karşı kendilerini korumak için bunlara uygun önlemler almalarına da yardımcı oluyor.

Firmanın Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi tarafından sunulan ‘APT İstihbarat Raporu’ hizmetinde, son iki yılda 61 vaka ile resmi kurumlar saldırıların odağı gibi görünmekte. Diplomatik kurumlar ise 49 raporla ikinci sırada yer almış. ‘Askeri Kurumlar ve Savunma Kurumları’ (31 rapor) ile ‘Finansal Kuruluşlar ve Yatırım Kuruluşları’ (33 rapor) kategorileri ise onları takip ediyor.

Türkiye APT tehditlerine en açık ülkelerden biri

Listedeki hedef alınan sektörler arasında telekomünikasyon, enerji, BT şirketleri, siyasi partiler, eğitim kurumları, uluslararası sivil organizasyonlar, basın ve sağlık sektörleri bulunmakta. Bu sektörlerin resmi kurumlardan çok daha az sayıda hedef alınmış olduklarına, fakat yine de endişeye neden olacak düzeyde APT saldırısına uğradıkları belirtilmiş.

META bölgesindeki ülkelerin saldırı dağılımına bakılınca, Suudi Arabistan’la ilgili 21 tehdit istihbarat raporu düzenlediği görülüyor. En çok hedef alınan ikinci ülke ise 16 rapor düzenlenen Birleşik Arap Emirlikleri. Kuveyt, Ürdün ve Lübnan için sırasıyla 14, 13 ve 12 rapor düzenlenmiş. En az rapor düzenlenen ülkeler ise her biri için 10’ar rapor düzenlenen Mısır, Suriye ve Irak olmuş.

Araştırmalar Orta Doğu ülkeleri dışında Türkiye ve Afrika’yı da kapsamakta. Kaspersky şimdiye dek Türkiye’de 18 vaka üzerinde çalıştığını açıklamış. Afrika bölgesi ise Orta Doğu ülkeleri ve Türkiye’ye kıyasla daha az sayıda saldırıyla karşılaşmışlar. Kenya ve Etiyopya’da beşer; Güney Afrika, Fas, Tanzanya ve Libya’da ise dörder vaka araştırılmış. Sadece 3 kez saldırıya uğrayan Sudan ise en az saldırılan ülke konumunda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.