btbilgi

Bu sene Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın ortaya çıkardığı ‘Bekarlar Günü’nün 11’inci yılı. Yavaş yavaş dünya çapında ülkelere yayılan 11 Kasım online mağaza indirimleri, birkaç senedir ülkemizde de geniş çaplı şekilde görülebiliyor. Tabi ki bu işten en çok faydalanan firma, günün yaratıcısı Alibaba Group’un kendisi. Firmanın verdiği resmi bilgiye bakılırsa bu sene indirimler sonucu oluşan satışlar yeni bir e-ticaret rekoru kırabilme potansiyeline sahip.

Reuters’in haberinde, Alibaba’nın 11 Kasım indirimlerinde öğleden sonra saat 16:31 itibarı ile 30 milyar dolar sınırını geçmiş olduğu belirtilmekte. Bu rakam Alibaba’nın ABD kökenli dev rakibi Amazon için, geçtiğimiz çeyrekteki tüm satışlarının yüzde 80’i anlamına geliyor. Bu da Çin’in online perakende pazarının ne kadar büyük olduğunu gösteren gerçek bir kanıt. Ayrıca şimdiye kadar toplanan rakamın, geçen seneki aynı süredeki gelire de denk olduğu belirtilmekte.

Alibaba’nın e-ticaret festivali, dünyaca ünlü ABD kökenli pop yıldızı Taylor Swift’in mini canlı konseri ile açılmış. İndirimlerin başlamasının ardından ilk 1 dakikada 1 milyar dolara ulaşan satışlar, 9 saat içinde 22,6 milyar dolara yükselmiş. İlk 9 saatlik satışlar, 2018’in aynı saatine göre yüzde 25 artış göstermiş durumda. Bu seneki festivale 200 bin’den fazla marka ve 500 milyondan fazla müşterinin katılması beklenmekte.

Bekarlar Günü (Singles Day) olarak anılan gün, 2009’daki ilk oluşumundan beri dev bir e-ticaret festivali haline gelmiş durumda. İsmin kendisi ise 11:11 tarihine bir gönderme olarak seçilmiş. O zamandan beri 11 Kasım’da yapılan online satışlar, ABD’nin ünlü Siber Pazartesi (Cyber Monday) günü indirimlerindeki satışları katlamış durumda. Geçtiğimiz sene Siber Pazartesi satışlarının toplam 7,9 milyar dolara vardığı bilgisi veriliyor. Buna geçen seneki Kara Cuma (Black Friday) satışlarının toplamı olan 6,2 milyar doları ekleyince bile ancak Alibaba’nın tek günde yaptığı satış rakamının yarısından azına erişilebiliyor.

Yine de analistler Çin’in ekonomik büyümesinin tarihi yavaşlama yaşadığı bir dönemde olduğunu öne sürerek, 11 Kasım’daki satışların 24 saatlik toplam sonucunun geçen sene kadar olacağına şüpheli yaklaşıyorlar. 2018’de Alibaba’nın bu gündeki satışları önceki seneye göre yüzde 27 artmış. Bu da önceki 10 yılın en düşük yıllık büyüme oranı olarak tarihe geçmiş. 2019’da günlük satış büyümesinin ise yüzde 20-25 bandında olması tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.