btbilgi

İnsanlık teknolojik ve kültürel olarak ilerledikçe toplanan veri miktarı katlanarak artıyor. Sadece günümüzde üretilen veriler değil, insanlığın tüm birikimini oluşturan bilgi hazinelerinin gelecek nesillere sorunsuz iletilmesi önemli bir konu. Ne yazık ki elimizdeki genelgeçer veri depolama teknolojileri çok uzun süre depolama için yeterli değiller. Microsoft ise olaya bakış açısını değiştirerek Project Silica isimli cama veri kaydetme çözümünü geliştirdi.

Daha önce tuhaf yerlere veri depolanmaya çalışıldığını görmüştük. Biliminsanları uzun süreli depolama için DNA’ya veya toz partiküllerine veri yüklemeyi deniyorlar. Microsoft ise materyal olarak camı tercih etmiş. Camın halen kullanılan veri depo cihazlarına karşı en  önemli özelliği manyetik dalgalardan etkilenmiyor olmaları. Bu da bant, film veya sabit sürücü gibi geleneksel depolama tekniklerine göre onu daha dayanıklı yapıyor.

Microsoft’un Project Silica dahilinde geliştirdiği kuvars silika cam bloğu 75 x 75 milimetre boyutunda ve 2 milimetre kalınlığında. Bu yüzeye 75.6 GB boyutunda veri yüklenebiliyor. Ayrıca hata kontrol kodları için geriye yer bile kalıyor. Cam normalde kulağa çabuk kırılır bir nesne gibi geliyor. Fakat projede üretilen özel cam bloklar epey sağlam çıkmış. Araştırmacılar camlara çeşitli testler uygulamışlar: Su altında bırakmışlar, mikrodalga fırına sokmuşlar, güçlü mıknatıslara tutmuşlar, su içinde kaynatmışlar, çelik yünü ile fırçalamışlar ve 260 derece sıcaklıkta pişirmişler. Tüm testler sonucunda içinde depolanmış veriler okunabilir durumda kalmış.

Cam blokları korumak ve saklamak da geleneksel manyetik medyaya göre daha pratik. Bu bloklarla dolu bir depodaki ürünler yangın, sel, deprem, elektrik kesintileri veya manyetik patlama gibi felaketlerden etkilenmeyecekler. Camlardaki verileri sağlam tutmak için, veri merkezlerinin aksine fazla enerji harcanmayacak. Ayrıca benzer yöntemlere göre çok az yer kaplıyorlar. Cam bloklar sağlam bir konteynerde durduğu sürece 1.000 yıl bile dayanacak şekilde tasarlanmış.

Her ne kadar uzun ömür ve dayanıklılık vaat eden bir veri depolama tekniği olsa da, Project Silica için hedef son tüketiciler değil. Sadece büyük miktarda veriyi arşivlemek ve sonraki nesillere bozulmadan bırakmak isteyen firmalar için uygun. Örnek bir çalışma Warner Bros film yapım firması ile gerçekleştirilmiş. İki şirket beraber çalışıp, 1978’de çekilen ilk Superman filmini bir cam bloğa yüklemişler. Medya firmaları değerli arşivlerini geleceğe taşımak için cam depolamayı kullanabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.