btbilgi

Japonya kökenli anime dizilerinde ve filmlerinde devasa boyutlarda robotları sıkça görürsünüz. Hollywood’da pek az işlenen bu konu, altkültür merkaklıları için bir bilimkurgu hazinesi gibidir. Bilime daha meraklı olanlar ise bu araçları gördüklerinde kendilerine şunu sormadan edemezler: Bu dev robotlar kendilerini nasıl hareket ettiriyorlar? Günümüzde endüstriyel işlere odaklanan robot kol benzeri cihazlardan öğrendiklerimiz, bunun bilimkurgu hikayeleri dışında pek mümkün olamayacağı yönünde.

Eğer anime dizilerindeki makineleri günümüzde yapmaya kalkışırsanız çok önemli üç soruna tosluyorsunuz. Birincisi bu kadar devasa bir kol, bacak veya gövdeyi çökmeden ayakta tutabilmek için gerekli sağlam ve hafif materyal. İkincisi dev kol ve bacakların hareketini sağlayacak devasa boyutta motorların inşası. Sonuncusu ise bu kadar büyük bir şeyi uzun sürelerle çalıştıracak kadar verimli ve tehlikesiz (yani nükleer enerji haricinde) kesintisiz bir enerji kaynağı.

Dev robot altkültürünün tam içinde yaşayan Japonlar ise konuya daha iyimser bakıyorlar. Tokyo Teknoloji Enstitüsü dahilindeki Suzumori Endo Laboratuvarı‘ndan bir grup robotik teknolojisi araştırmacısı bu alanda önemli bir çalışma gerçekleştirmiş. Robotların gelecekte birbirleri ile dövüşmesini değil de işe yarar görevlerde kullanılmasını hayal eden araştırmacılar, 20 metre uzunluğunda çalışır bir robot kol tasarlamışlar.

Bu kadar uzun bir robot kolun kendisini destekleyebilmesi ve aynı zamanda hareket edebilmesi de gerekli. Araştırma ekibi geleneksel katı materyaller yerine, robot kolun gövde yapısı için helyum içeren birbirine bağlı 20 balon kullanmışlar. Her bir balon da bir diğerine pnömatik ‘kaslar’ ile bağlanıyor. Hareket için parçalar genişleyip büzüşüyorlar, böylece kolu istenen yöne ve doğrultuya çevirmek mümkün oluyor. Helyum gazı ile doldurulmuş gövde sayesinde tüm robot kol sadece 1 kg ağırlığında kalmayı başarmış. Bu kadar hafif olduğu için de yüksekten yere düşse bile zarar görmüyor.

Tabi ki türünün ilk örneklerinden biri olarak, bu robot kol henüz dev bir robota takmaya uygun değil. Zaten tasarlanma amacı geleneksel endüstriyel robotların yerini almak da değil. Araştırmacılar yapısından dolayı robot kolun aşırı hassas olmadığını, hızlı hareket edemediğini ve ağır yükler taşıyamadığını açıklıyorlar. Gelecekteki kullanım alanları olarak ise arama-kurtarma çalışmaları, büyük tesislerde kameralar ile yüksek yerleri inceleme ve gözlem gösterilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.