btbilgi

Havacılık teknolojileri geliştiren en yenilikçi firmalardan Rolls-Royce, yeni nesil hibrit-elektrikli itiş sistemleri açısından önemli bir adım atıyor. Firma Strausberg merkezli havacılık mühendisliği şirketi APUS ve Cottbus’taki Brandenburg Teknoloji Üniversitesi (BTU) ile birlikte ortak bir proje geliştirmeye başlayacak. Üç yıl sürmesi planlananan proje dahilinde dünyanın en kapsamlı hibrit türbinli motorunu geliştirme ve entegre etme programlarından biri uygulanacak.

Projede bir APUS i-5 tipi uçak prototip olarak kullanılacak. Bu uçak ile 4 bin kilogramlık kalkış ve inişe yönelik hibrit-elektrik teknolojisinin pratik uygulaması yapılması planlanmakta. Sistem gelecekte EVTOL (hibrit-elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan hava araçları), genel havacılık araçları ve hibrit helikopterler gibi farklı ulaşım platformlarında elektrik tahrik kuvvetinin dağıtılması için kullanılabilecek.

Rolls-Royce sıfırdan bir motor üretmeyeceği için proje süresinin kısa olacağı belirtilmekte. Üretilecek yeni uçuş demonstratörü, zaten varolan M250 gaz türbinli tahrik sistemine dayalı olarak tasarlanıyor. M250 motor ABD, İngiltere, Almanya, Norveç ve Singapur’da görev yapan Rolls-Royce mühendisleri tarafından hibrit-elektrikli bir tahrik sistemine dönüştürülmekte. Sistem demonstratörü projesi bünyesinde yüksek enerji yoğunluklu bir batarya sistemi, elektrik üreteçleri, güç dönüştürücüler ile ileri düzey bir güç yönetim ve kontrol sistemine sahip.

Bu motorun şimdiye kadar hem askeri hem de sivil amaçlı olarak kullanılan 170’ten fazla türde helikopter ve sabit kanatlı uçakta değerlendirildiği bilgisi verilmekte. Rolls-Royce dönüşüm projesinde olgunluk, güç yoğunluğu, bakım kolaylığı ve yüksek güvenilirlik gibi sebepler yüzünden bu motoru seçmiş. M250’nin kullanıldığı filonun 250 milyon saatten fazla uçuşu olduğu ve şimdiye kadar 33 bin’den fazla adet satıldığı da aktarılmakta.

Projenin Berlin yakınlarındaki Brandenburg Eyaleti Yatırım Bankası (ILB) tarafından yönetilen bölgesel araştırma, inovasyon ve teknoloji geliştirme programı (ProFIT) kapsamında Brandenburg Hükümeti tarafından desteklenmekte olduğu da verilen bilgiler arasında. Proje sonucunda geliştirilecek motorların 2021 yılından itibaren deneme uçuşlarına başlaması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.