btbilgi

11 Kasım tarihi her ne kadar bizim ülkemiz için yeni bir olay olsa da, birçok Asya ülkesinde ‘Bekarlar Günü’ olarak anılmakta. Çin’den çıkma bu gün, günümüzde tüm dünyadaki e-ticaret satıcılarını ve  kullanıcılarını ilgilendirir hale geldi. Asya kökenli e-ticaret platformlarındaki yılbaşı dönemi öncesi promosyonlar ve indirimler artık uluslararası düzeyde merakla karşılanıyor. Her zaman olduğu gibi, bu dönemler siber suçlular için de bir fırsata dönüşmekte.

Kaspersky araştırmacıları bu dönemlerde dolandırıcıların kullanıcıları farklı dillerde hedef aldığını ve kimlik avı saldırılarının arttığını aktarmış. Özellikle de 2018 yılındaki büyük Bekarlar Günü indirimlerinden önce finansal kimlik avı saldırılarında büyük artış tespit edildiği ifade ediliyor. 2018’in Ekim ayındaki kimlik avı saldırıları günde ortalama 350 bin adete kadar ulaşmış durumda. 11 Kasım 2018 tarihinden birkaç gün önce ise saldırıların sayısı büyük artış göstererek 950 bin’i geçmiş.

Araştırmacılar şu anda da benzer spam ve kimlik avı saldırıları yapıldığını gözlemliyor ve herkesi alışveriş yaparken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Ayrıca mobil platformlarda popüler e-ticaret uygulaması gibi görünmeye çalışan bazı tehditler de söz konusu. Bekarlar Günü için potansiyel müşterilere özel teklifler sunan mağazaların artışına denk şekilde, sahte mağazaların da artış gözlemlenmiş. 2019 yılında popüler Asya pazaryerleri gibi görünmeye çalışan online mağazaların oranı yüzde 83 olmuş. Bu oranın 2018 yılında yüzde 93’e ulaştığı rapor ediliyor.

11 Kasım haftasında kredi kartı ve kimlik avı saldırılarına kurban gitmemek için, Kaspersky şu tavsiyeleri vermiş:

Fırsatlara şüpheyle yaklaşın

E-posta aracılığıyla harika bir teklif veya indirim alırsanız, gömülü bağlantıyı mutlaka inceleyin. Bazen görünen bağlantı yönlendirilen adresten farklı olabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, teklifi sunan sayfaya resmi web sitesi aracılığıyla doğrudan erişin.

Resmi siteleri kullanın

Sadece resmi pazaryerleri aracılığıyla alışveriş yapın. Farklı açılış sayfalarına yönlendiriliyorsanız web adreslerine dikkat edin. Adres satıcının resmi adresinden farklıysa, yönlendirildiğiniz sitedeki teklifin gerçek olup olmadığını resmi web sayfasında arayarak kontrol edin.

Kimlik avı avcısı yazılım

Davranış tabanlı saptama teknolojilerinden yararlanan ve sahte olduğundan şüphelenilen sayfalara girmeye çalıştığınızda sizi bilgilendiren bir güvenlik çözümü kullanın.

Her siteye farklı parola

Aynı parolayı birden fazla web sitesi veya hizmet için kullanmayın. Birinden veri çalındığında diğer tüm hesaplarınız da risklere açık hale geliyor. Güçlü ve kolay çözülemeyecek şifreler oluşturmak için parola yöneticilerini kullanın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.