btbilgi

İnsanlık modern yaşama geçtiğinden beri aslında havayla ilgili ne kadar az şey bildiğini anlamış durumda. Günümüzün ileri teknolojileri ile hala hava durumu ve ekstrem hava koşulları hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değiliz. Bu da yarınki havayı kesin olarak anlamayı zorlaştırıyor. Fakat teknoloji ileriye doğru adımlar attıkça, biz de Tempest gibi ürünleri daha sık görmeye başlayacağız.

Yakın zamanda evlere kurulabilecek basit hava tespit istasyonları piyasaya sürülmeye başlandı. Her ne kadar ortalama kullanıcılar için ucuz ve erişilebilir cihazlar olsa da, bilim insanları ve diğer profesyoneller için gerekli cihazlar çok daha karmaşık ve hassas. Yine de hava durumu konusunda genel halkın merakı artıyor ve neyse ki bu boşluğu doldrmak için akıllı teknolojiler geliyor. WeatherFlow firması veri analizi odaklı yeni Tempest hava istasyonu cihazını piyasaya sürmek üzere.

WeatherFlow Tempest meteoroloji istasyonu küçük boyutu ve akıllı altyapısı ile dikkat çekiyor. Sistem tamamen güneş enerjisi ile çalışmakta ve ışık, yağmur, rüzgar, hava basıncı, sıcaklık, nem, yıldırım olmak üzere yedi farklı sensörü bünyesinde toplamakta. Evinizin istediğiniz yerine bu cihazı takıyor ve çalıştırıyorsunuz. Tüm ayarları ve ölçümleri cihaz kendisi yapıyor.

Kurulumdan sonra Tempest istasyonuna WeatherFlow mobil uygulaması aracılığıyla kablosuz şekilde (ister Wi-Fi, ister abonelikle mobil ağlar üzerinden) bağlanmak mümkün. Tempest’in süper hassas sensörleri tonla şeyi ölçüyor, sistem her gelen veriyi yapay zeka aracılığı ile analiz edip kullanıcıya ayrıntılı raporlar sunabiliyor. Cihazın raporlayabildiği şeylerden bazıları:

  • Yağmur başlaması ve düşüş şiddeti
  • UV endeksi
  • Güneş radyasyonu
  • Aydınlık seviyesi
  • Rüzgar hızı ve yönü
  • Hava basıncı
  • Sıcaklık ve hissedilen sıcaklık
  • Nem
  • Yıldırım ve fırtına aktivitesi
  • Rüzgar sıcaklığı

WeatherFlow Tempest akıllı meteoroloji istasyonu piyasaya sürülmeden önce bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile önsipariş topladı. Kampanya hedefini aşan cihazın seri üretimi ise garantilenmiş durumda. İlk parti cihazlar 2020’nin Mart ayında destekçilere sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.