btbilgi

İnsanlar küçük şeyleri severler. Küçük çocuklar, küçük ev hayvanları ve tabi ki küçük elektronik cihazları da. Şimdiye kadar gördüğümüz ilginç cihazlar arasında küçük telefonlar, küçük kurye robotları ve küçük emülatörler var. Teknoloji gelişip devreler ufaldıkça daha önce mümkün olmadığını zannettiğimiz cihazlrı imal etmek mümkün olabiliyor. Bunlardan biri de PrinCube adı verilen küçük renkli yazıcı. Bu yazıcının kendi türünde dünyanın en küçüğü olduğu iddiası söz konusu.

Normal ofis işlerinde çıkış almak istersek standart bir masaüstü yazıcı ve normal boyutta bir kağıt yeterli olacaktır. Peki ya istediğimiz her yerde ve her şeye baskı yapmak gibi sıradışı bir arzumuz varsa ne yapacağız? The God Things isimli firma tam da böyle istekleri olan kişiler için PrinCube’u tasarlamış. PrinCube kablosuz Wi-Fi aracılığıyla kullanıcının iOS veya Android akıllı telefonunda bir uygulama ile bağlantı kuruyor. İstenirse kablosuz şekilde bilgisayarlara da bağlanıyor ve istenen grafikleri bu şekilde yüklüyor.

Kullanıcı PrinCube’un içindeki renkli kartuş ve özel tasarımlı yazma kafası ile her türlü renkli metin ya da fotoğraf basabilmekte. Cihaz düz her yüzeyde baskı yapabiliyor. Kullanıcı baskı sırasında elini yüzeyde yatay şekilde sabit bir hızla hareket ettirmek durumunda; aynı mobil kağıt veya kitap tarayıcılarda olduğu gibi. Eğer cihazın kafa genişliğinden büyük boyda bir baskı yapılacaksa da, özel bir karton klavuz devreye giriyor. Bu klavuz sayesinde yüzey üzerinde birden fazla yatay geçiş yapılarak, büyük bir imaj bantlar biçiminde yazılabilmekte. Her bir baskı bantı 14 milimetre yükseliğinde ve 1,3 metre genişliğinde olabilir.

Tasarımcıları PrinCube’ün 900 mAh kapasiteli lityum-iyon bataryası sayesinde 6 saat boyunca çalışabileceğini aktarmış. Bataryayı doldurmak için USB üzerinden ise 2 saat şarj etmek yetiyor. Cihaza takılacak tek bir üç renkli (RGB) kartuş ile toplamda 415 adet A4 sayfası büyüklüğünde baskı alınabilir. Cihazın kendisi kartuş dahil sadece 160 gram ağırlığında. Taşıma sırasında baskı kafasını korumak için de sökülebilir bir alt kapağı bulunuyor.

PrinCube halen bir Indiegogo kitlesel fonlama kampanyası ile önsiparişleri topluyor. İlgilenenler 109 dolara bir tane sipariş edebilirler. Cihaz yılbaşından önce piyasaya sürüldüğü zaman fiyatı 199 dolar olacakmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.