btbilgi

Birleşik Krallık’ın başı bir süredir uçan dronlarla dertte. 2018’in son ayında ülkenin popüler havalimanlarından Gatwick’de yaşanan bir vaka sonucunda, tüm operasyonlar iki gönü boyunca durdurumuştu. Ardından hükümet havalimanlarında anti-dron önlemleri almaya başlamıştı. 2019’un Ocak ayında da benzer bir olay Londra’nın Heathrow havalimanında yaşandı. Hükümet bu vakalara karşı ciddi bir miktar fon ayırarak gerekli önleme teknolojilerinin geliştirilmesini istiyor.

Birleşik Krallık’dan gelen yeni bir habere bakılırsa, hükümet anti-dron teknoloileri geliştirilmesine yönelik 18 proje için 2 milyon sterlinlik bir bütçe ayırmış. Savunma Bakanlığı’nın (MOD) başlattığı program, ülkenin Savunma ve Güvenlik Hızlandırma Kurumu (DASA) tarafından idare edilecek. Bakanlık geçtiğimiz Nisan ayında özel sektörden bu yöndeki projelerini beklediğini açıklamıştı. Firmalara altı ay süre verilmiş ve iki şeyden birini çözecek fikirlerle gelmeleri talep edilmiş: 1) Yaklaşmakta olan uçan dron araçlarını saptama, 2) Tehditleri hedefe varmadan önce etkili şekilde durdurma.

DASA o zamandan beri başvurusu yapılan projelerden 18 tanesini seçmiş. Bu projelerin fonlaması başlayacak ve ürünler geliştirilecek. İki aşamalı olacağı bilgisi verilen süreçte ilk aşamada firmalar konseptlerini çalışır birer örneğe (proof-of-concept) çevirecekler. Bu süreç 2020’nin yazın kadar devam edecek. İkinci aşamada ise bunların içinden seçilen projeler alan testleri yapılacak seviyede tamamlanacaklar.

Verilen bilgiye göre firmalar Sınıf 1 (Class 1) tipi uçan dron araçları için anti-dron teknolojileri geliştiriyorlar. Bu sınıfa giren dronlar piyasada kolayca bulunabilecek, her yerden satın alınabilecek türden araçlar. Sınıf 2 ve 3’e giren türden ağır, büyük ve pahalı dron sistemleri konu dışı bırakılmış. Bu türden dronlar profesyonel amaçlarla hava tahminlerinde, yüksek irtifa fotoğrafçılığında veya askeri amaçlarla kullanılmakta.

Hükümetin istediği çözümler herkesin elde edebileceği kategoriye giren uçan araçları durdurma üzerine. Yani geliştirilen teknolojinin de aynı hedefleri gibi küçük, portatif ve ucuz olması gerekiyor. Bu projedeki çözümler sayesinde havalimanları, hastaneler, helikopter pistleri ve askeri üsler gibi tesislere yaklaşan dron araçları kolayca saptanmalı ve engellenebilmeli. Hatta bu çözümlerin varolan dron araçları üzerinde bile uygulanabilir olması tercih ediliyor denilmekte. Böylece Birleşik Krallık kurumları, kaçak dronları kendi yöntemleri ile durdurma yetisine sahip olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.