btbilgi

Her ne kadar daha tüketiciler sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) cihazlarına tam alışmamışken, bir süredir de karma gerçeklik (mixed reality – MR) cihazlarını görüyoruz. Artırılmış gerçeklik cihazları kullanıcının görüş alanına basit bir dijital katman daha eklerken, karma gerçeklik bundan farklı biçimde kullanıcıları gerçek dünyada dijital nesnelerle etkileşime sokmayı amaçlayan bir adım daha atıyor. ThirdEye X2 adı verilen gözlük ise, dünya üzerinde bunu yapabilen en küçük cihaz olduğunu iddia etmekte.

Akıllı gözlük teknolojisinin rafine hale gelme çabasını Google Glass ile gözlemledik. Sonunda Google projeyi tamamen kurumsal platforma çevirdi ama başka markalar bu yolda çalışmaya devam ediyorlar. Tüketiciler için ister sanal, ister artırılmış veya karma olsun, bu türden akıllı gözlükleri kullanmanın en önemli kriterlerinden biri hafiflik ve rahatlık olacak. Eğer kullanıcıların akıllı gözlükleri uzun süreler boyunca sorun çıkartmadan kullanmaları söz konusuysa, en azından ThirdEye X2 gibi 278 gramlık bir ağırlığa sahip olmaları iyi olacaktır.

Gözlüğün tek özelliği hafif olması değil tabi. Üzerinde termal ve ışık sensörleri, bir spot, iki gri ton kamerası, bir 13 megapiksel RGB kamera, 3 yönlü jiroskop, hızölçer ve pusula var. Ses yalıtabilen (noise cancelling) mikrofonlar ve özel bir SLAM (simultaneous location and mapping) sistemi de bu etkileyici paket içinde geliyor. SLAM sistemi sayesinde kullanıcının gözlükle baktığı nesneler anında haritalanarak, üzerlerine dijital kaplamalar ve nesneler oturmak mümkün hale gelmekte.

Sanal/artırılmış ve karma gerçeklik gözlüklerinin en önemli parçalarından biri ekranları. ThirdEye X2 içinde iki adet stereoskopik 720p ekran bulunmakta. Ekranlar saniyede 60 kare tazeleme becerisine 42 derecelik görüş açısına sahip. Bu sadece kullanıcı üç metreden 90 inçlik bir ekrana bakıyor hissi elde edebiliyor. Gözlüğün yazılım tarafında ise Android 8.1 mobil işletim sistemi çalışmakta. Bunların hepsi işlem gücünü entegre bir Snapdragon xR1 işlemcisinden alıyorlar. Gözlükler günümüzde artık bu tür cihazlar için normal haline gelmekte olan kablosuz Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı özelliğine de sahip. Gözlük içindeki 1.750 mAh kapasiteli lityum-iyon batarya ile, tam şarjda iki saatlik kullanım ömrü sunuyor.

ThirdEye firması gözlük için ‘dünyanın en küçük karma gerçeklik cihazı’ iddiasında bulunmanın dışında, kendi ThirdEye App Store altında daha şimdiden yüzlerce kullanmaya hazır uygulama bulunduğu bilgisini de veriyor. Cihazın önsiparişleri 1.950 dolardan açılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.