btbilgi

Yandex Navigasyon uygulaması sahip olduğu özellikler ve kapsamlı harita desteği ile Türk sürücülerin en sevdiği trafik uygulamalarından biri. Her sene yeni özelliklerle geliştirilen uygulama, 2013 yılında Türkiye pazarında gerçek zamanlı trafik verisi paylaşımı ile işe başladı. 2017 ylında çevrimdışı haritalar özelliği eklendi, onu 2018’de harita düzenlemeye yarayan Map Editor takip etti. Servis şimdi de firmanın yapay zeka teknolojisi olan Alisa ile gelişiyor.

Yandex’in akıllı asistanı Alisa, Rusya’dan sonra ilk kez Türk kullanıcıların hizmetine açılacak. Bu gelişme ile Türkiye’de ilk kez bir navigasyonda akıllı asistan yer alacağı belirtilmekte. Alisa’nın kullanıcıların hayatına kolaylık ve keyif katacak bir çok yeteneği var. En yakın kahveciyi veya nöbetçi eczaneyi bulmaktan, trafik yoğunluğu bilgileri vermeye ve en kestirme yolu saptamaya kadar farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek.

Uygulama yer arama, rota oluşturma, konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerinin yanı sıra hava durumu, tarih gibi güncel kısa bilgiler de sunabilmekte. Alisa’yı kullanmak için Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenmek yeterli. Kullanıcılar yoğun trafik anlarında ya da uzun yol seyahatlerinde Alisa ile sohbet edebilecekler.

Konuyla ilgili bilgi Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt şu bilgileri veriyor: “Yandex Navigasyon olarak Türkiye’de 2013’ten bu yana en doğru ve hızlı rotaları göstererek kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyoruz. Geldiğimiz noktada ayda 4,5 milyon kullanıcı Yandex Navigasyon’u kullanıyor. Akıllı Asistan Alisa, bu yıl yaptığımız en önemli yeniliklerden biri oldu. Alisa, Rusçadan sonra Türkçe öğrendi. Yandex’in Akıllı Asistan Alisa için yaptığı yatırımda Türkiye’ye öncelik vermesi, bu pazara verdiği değerin bir başka önemli örneği oldu. Yetenekleri ve akıllı cevaplarıyla Alisa’nın kullanıcılarımıza daha iyi bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz.”

Yandex Yapay Zeka ve Araştırma Direktörü Mikhail Bilenko ise akıllı asistanın yeteneklerini şu sözlerle ayrıntılandırmış: “Çok büyük veri setleri ile öğretilmiş derin sinir ağları (deep neural networks) kullanılarak geliştirilen Alisa ile kullanıcılar, başka bir insanla kurdukları ilişkinin benzerini kurabiliyor. Alisa sadece söyleneni değil, söylenenin arkasındaki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahip. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götür müsün?” gibi bir soru sorduğunuzda size en yakındaki uygun kahveciyi öneriyor. Eğer kullanıcı “Hadi gidelim” derse de Alisa ona en hızlı rotayı çiziyor. Sohbet modu sayesinde navigasyon deneyimini de çok daha kişisel hale getirerek, kullanıcıyı daha yakın hissettiriyor. Diğer birçok akıllı asistanda olduğu gibi, Alisa önceden belirlenmiş yanıtlara bağlı kalmıyor. Aynı soruya birbirinden farklı, özgürce yanıtlar vererek, kullanıcıyı hem şaşırtabiliyor hem de sohbeti daha keyifli hale getirebiliyor. En güçlü makine öğrenimi metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı da çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.