btbilgi

Bulut uygulamaları ve mobil cihazların yaygınlaşması şirketlerin verimliliğini giderek daha fazla artırmakta. Kurumlara ve çalışanlara çeviklik ve yenilikçilik konusunda destek veren bu yaklaşım başka açılardan da işe yaramakta. Uzaktan çalışma özellikle genç nesil çalışanlar arasında popüler olmasının dışında, maliyet avantajı sebebiyle de son dönemde birçok şirket tarafından uygulamaya koyuluyor. Fakat bunların hepsi, ancak mobil çalışanlar dijital olarak güvende olduğu sürece anlamlı.

Forcepoint firması bu alanda gerçekleştirilen bazı araştırmaları ele almış. Mesela Upwork’ün bir çalışmasında, şu anda küresel şirketlerin neredeyse yarısında (yüzde 48) esnek iş gücü uygulamaları bulunmakta. Bu şirketlerin çeşitli departmanlarının yüzde 63’ünde zamanının büyük bölümünü uzaktan çalışarak geçiren biri olduğu saptanmış. Araştırmaya göre 2028 yılına kadar tüm çalışma gruplarının içerisinde mobil çalışanlar kesinlikle yer alacak.

Bir diğer araştırma ise Strategy Analytics’den geliyor. Onların raporuna göre de 2022 yılına kadar dünyadaki tüm iş gücünün yüzde 42,5 kadarı mobil çalışanlardan oluşacak. Tecla’nın araştırmasına göre de, uzaktan çalışanlar şirketlere yılda ortalama 7 bin dolar tasarruf ettiriyor.

Tabi ki bir de işin siber güvenlik kısmı söz konusu. iPass’in mobil güvenlik raporu, şirketlerin yüzde 34’ünün mobil çalışanların cihazlarındaki açıklar yüzünden veri kaybına uğradığını göstermekte. Forcepoint mobil çalışanların kendi cihazlarıyla şirket ağına ve kaynaklarına uzaktan erişmesinin sık görüldüğünü hatırlatıyor. Bu da ofisteki fiziksel ve elektronik güvenlik katmanlarından uzaklaşılmasına ve kontrolün azalmasına sebep oluyor. Bu tip durumlarda bağlanılan kablosuz ağların güvenliğinden emin olmanın ve VPN gibi araçların kullanımı ile veri sızıntılarının önüne geçmenin önemli olduğu aktarılmakta.

Mobil çalışanlar ile gelen bir diğer güvenlik problemi ise bulut bilişim odaklı. Forcepoint bu konuda bulut üzerindeki verilerin güvenliği için erişim temelli bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğine işaret etmiş. Verilere kim, nereden, ne zaman, nasıl erişiyor ve hangi bilgilere erişiyor sorularını yanıtlayabilen bir güvenlik politikasının; buluttaki verilerin güvende tutulmasını sağlayacağı belirtilmekte. Ayrıca şirketlerin uzaktan çalışanlara uygun bir güvenlik yaklaşımı için mobil cihazlarla ilgili bir politikasının olmasının zorunlu olduğuna da değinilmekte. Gereken güvenlik politikalarının belirlenmesi ve önlemlerin alınmasıyla, uzaktan çalışanların güvenlik endişesi olmadan şirketlere katkı sunması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.