btbilgi

1997 yılından sonra doğan nesil ‘Z kuşağı’ üyeleri üniversiteyi bitirdi ve iş gücüne katılmaya başladı. İş hayatında yayılmaya yeni başlayan bu kuşağın temsilcilerinin, geleneksel şirketlerin seçimlerinden çok farklı tercihleri var. Nitelikli iş gücü açığı göz önüne alındığında, her sektörden kuruluşların bu kuşaktan çalışanları sırf isteklerine boyun eğmemek için göz ardı etmesi pek mümkün olmayacak gibi.

Citrix’in bir araştırmasına göre, Z kuşağı üyeleri bireysel başarıya ve kararlı bir çalışma durumuna diğer kuşaklardan daha fazla odaklanmış durumda. Bu kuşağın bir diğer özelliği ise teknoloji konusunda yüksek beceri düzeyine sahip olmaları. İnternetin bağrına doğdukları için, eğitimleri süresince ve üniversite yıllarında devamlı ileri teknolojiye maruz kaldılar. İş yapma algılarının da internet bağlantısı, mobil cihazlar, uygulamalar ve online servisler üzerinden şekillendiği bilgisi veriliyor.

Y kuşağının akıllı telefonlara ve sosyal medyaya uyum sağlaması gerekliydi. Z kuşağı ise zaten akıllı telefonların ve online hizmetlerin olduğu bir dünyada yaşadı. İletişim için ağırlıklı yöntem olarak WhatsApp veya FaceTime gibi popüler mesajlaşma uygulamalarını ve video sohbeti tercih eden bu nesil, çalışma hayatında da benzer bir yaklaşıma sahip.

Raporda Z kuşağı çalışanlarına geniş bir iş ortamı yelpazesinin sunulması anlamına geldiğinden bahsedilmekte. Bu yelpazedeki bazı ofis tesis seçenekleri şöyle aktarılmış:

  • Yüksek düzeyde odaklanma gerektiren işler için tek kişilik odalar,
  • Spontane yüz yüze tartışmalar için resmi olmayan lokasyonlar,
  • Çok sayıda tesise dağılmış durumdaki ekiplerin sanal toplantıları için en son video konferans teknolojisi ile donatılmış daha resmi toplantı odaları.

Fiziksel esnekliğin aynı zamanda eşit düzeyde dijital esneklikle tamamlanması gerektiği de aktarılmış. BT departmanlarının Z kuşağına sadece esnek çalışma için mobil ve akıllı aygıtlar değil, aynı zamanda sorunsuz ve kesintisiz bir deneyime olanak sağlayan bir çalışma alanı da sağlaması önemli bulunuyor. Kullanıcıların bireysel çalışma ortamlarına herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda kolay, sezgisel ve güvenli erişim sunulması bu sürecin ana teması.

Citrix’e göre kuruluşlar günümüzün rekabetçi küresel pazarında uygun yetenekleri ararken, aynı zamanda azami güvenliğe, yüksek performansa ve tüketici tarzında kullanım kolaylığına sahip sezgisel ve akıllı teknolojiler sunarak Z kuşağının yüksek beklentilerini karşılamak zorunda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.