btbilgi

Mobil cihazların en büyük becerilerinden biri fotoğraf makinelerinin yerini almaları oldu. Genelgeçer tüketiciler profesyonel fotoğrafçılık çözümlerine ihtiyaç duymadıkları ve akıllı telefonlardaki çiplerle lensler işlerini görüğü için, bu alanda çok hızlı gelişmeler gördük. Geçenlerde duyduğumuz Xiaomi ve Samsung’un beraber geliştirdiği 100 megapiksellik görüntü yakalama çipinden sonra, şimdi de Guiness Rekorlar Kitabı’na girme başarısı yakalayan OmniVision OV6948 geldi.

OmniVision firması, OV6948 kodlu ürününün, Guiness tarafından dünyanın en küçük ticari görüntüleme sensörü ilan edildiğini açıkladı. OV6948 sadece 0,575 x 0,575 x 0,232 milimere büyüklüğünde. Firma bu minik çipi 0,65 x 0,65 mm ölçülerinde bir kamera modülüne monte etmiş. Kamera modülünün 1 milimetre çaplı kateter veya endoskoplarda kullanılabileceği bilgisi verilmekte. Bu çip ile doktorlar bahsedilen medikal işlemlerde 200 x 200 piksellik renkli görüntüler elde edebilecekler.

En küçük imaj sensörüne Guiness ödülü: OmniVision OV6948

İmaj sensörünün diğer teknik özellikleri arasında 120 derecelik görüş alanı, 3 milimetre ila 30 milimetre odak aralığı ve saniyede 30 kareye kadar video çekebilme verilmekte. Ayrıca çip firmanın özel OmniBSI teknolojisi sayesinde arkadan aydınlatma ve kolay rekalibrasyon özelliğine de sahip. Sensörün ve yerleştirildiği kamera modülünün nöroloji, üroloji, jinekoloji, belkemiği, kalp rahatsızlıkları, diş operasyonları ve artroskopi işlemlerinde potansiyel kullanımı olacağı belirtilmiş. Medikal görüntüleme cihazları dışında veterinerlik ve benzeri başka endüstriyel uygulamaları olması da beklenmekte.

Firma yetkilisi Aaron Chiang, OmniVision OV6948 hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Şimdiye kadar insan vücudundaki en küçük operasyonlar ya körlemesine veya düşük kaliteli görüntüler kullanılarak yapılmaktaydı. Bunun sebebi de mevcut medikal kameraların çok büyük ve yeniden kullanılabilir endoskopların maliyet açısından verimli olmaması. OVM6948 ise ince katman seviyesinde, kompakt ve yüksek çözünürlüklü bir kamera modülüne sahip. Bu ürün tek seferlik kılavuz teller, kateterler ve endoskoplar için kullanılabilir. Böyle bir ürün için talep giderek artmakta çünkü varolan ürünler çapraz kontaminasyon riskleri, arıza yüzünden cihaz kullanılamama problemlerini, tamir maliyetlerini, sterilizasyon sorunlarını beraberinde getirmekte. Bunların hepsine ek olarak, bu ürünün dahil edildiği tek kullanımlık tıbbi cihazlar hastanın rahatını artırabilir ve iyileşme süresini kısaltabilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.