btbilgi

Mobil cihaz üreticilerinin yavaş yavaş köşeye sıkıştıkları çok bariz. Son senelerde azalma eğilimine giren akıllı telefon satışları bazı gerçeklere dayanıyor. Bunlardan en iyi bilinenleri mobil cihazların teknolojik ve estetik olarak belli bir üst seviyeye gelmiş olması. Ayrıca yeni cihazlar da küresel tüketicilere eskisi kadar hitap etmiyor. Bunun üzerine üretici firmalar da daha önce hiç düşünülmemiş fikirleri patent şeklinde saklayarak, yakın gelecekte yeni modellerinde uygulamaya hazırlanıyorlar.

Samsung’dan 135 mobil tasarım fikri barındıran patent

2019 yılında en çok konuşulan akıllı telefon yenilikleri 5G ağları ve katlanabilir ekranlı telefonlardı. Birincisi tüketicilere yüksek hızda mobil internet bağlantısı sağlayarak farklı servisler sunmaya yarayacak. Diğeri ise geleneksel akıllı telefon formlarından sıkılmış tüketicilere yeni cihazlar satabilmek için büyük bir estetik tasarım hamlesi. Ne yazık ki bu ikisini de tüm dünyaya hızlı biçimde yayılırken görmedik. Henüz 5G ağlarının da, katlanabilir esnek ekranlı telefonların da başındayız. Ama bu durum Samsung’u durdurmuyor tabi.

Samsung’dan 135 mobil tasarım fikri barındıran patent

Çeşitli sektörel söylentiler 2020 yılının, akıllı telefonlarda büyük bir tasarım değişşikliği göreceğimiz sene olduğuna değiniyor. En büyük mobil cihaz üreticilerinden teknoloji devi Samsung, bunu desteklercesine dev bir mobil cihaz teknolojileri patenti aldı. PatentlyMobile sitesinin verdiği bilgiye göre bu patent için 2019’un Haziran ayında başvurulmuş ve Kasım ayının başında da ABD Patent Kurumu (USPTO) tarafından onaylanmış. Patentin özelliği, içinde 135 tane ayrı tasarım fikri barındırıyor olması.

Samsung’dan 135 mobil tasarım fikri barındıran patent

Patentin içerikleri içinde tonla farklı fikir var. Yenilikçi katlanabilir ve bükülebilir ekranlardan genişleyebilir ekranlara, modüler kulaklardan sarılıp kapanır modellere kadar çok ilginç şeyler görülebiliyor. Samsung firması patentin içeriğini dokümanda şu şekilde özetlyor: “Bu patentin içinde esnek ekran tabakalarını ve benzer esnek öğeleri içeren cihazlar bulmak mümkün. Bahsedilen esnek ekran tabakalarını veya öğelerini fiziksel olarak manipüle ederek, söz konusu cihazla etkileşimi kolaylaştırmak amaçlanmaktadır. Esnek parçalarla etkileşimler sağlamanın yöntemlerinden bazıları açıklanmıştır. Bazı maddeler ise bu cihazlara eklenebilecek harici parçaları göstermektedir.”

Samsung yakın gelecekteki özel mobil cihazlar için şimdiden hazırlığını yapmış gibi görünüyor. Bakalım bu tasarım fikirlerini destekleyecek teknik özellikler de, en az estetik fikirler kadar heyecan verici olabilecek mi? Firma nihayetinde bu yarışta tek oyuncu olmadığının farkında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.