btbilgi

Batarya teknolojileri, her şeyin elektrikle beslendiği bir çağda çok önemli durumda. Elektrikle çalışan nesneler arasında şu ara en çok konuşulanları da elektrikli otomobiller. Bataryalar ana parçalarından biri olduğu için, elektrikli araba sektörünün gelişebilmesi ve ürünlerin artabilmesi tamamen bu teknolojiye bağlı. Elektrikli araba bataryalarının şu andaki asıl problemleri ise sınırlı menzil verebilmeleri, şarj istasyonlarının çoğu yerde az bulunması ve çok uzun şarj dolma süreleri.

Her konuda devamlı geliştirmeler görüyoruz, en yenilikçi çözüm ise üçüncü konuda geliyor. ABD’deki Penn Eyalet Üniversitesi (PSU) araştırmacıları, lityum-iyon batarya şarj konusunda yaptıkları araştırma ile ses getirdiler. Geliştirilen teknoloji sayesinde elektrikli arabalar yaklaşık 10 dakikada tam şarj olacak hale gelebilir.

‘Joule’ isimli sürdürülebilir enerji odaklı bilimsel jurnalde yayımlanan makaleye bakılırsa, bu teknoloji yakın gelecekte elektrikli araba ürünlerinin yayılmasında büyük rol oynayabilir. Verilen bilgiye göre evlerin sunduğu 120V elektrik altyapısında şarj edilen arabalarda, bir saatlik şarj yaklaşık 3-8 kilometrelik menzil sağlayabiliyor. 240V gücündeki yüksek kapasiteli şarj aletleri ise saatte 15-20 kilometrelik menzil verecek kadar batarya yükleyebilmekte. Çoğu ülkedeki ticari şarj istasyonları yüksek performanslı çıkış sunsa da, 20 dakikalık şarj ancak 95-130 kilometre gidecek kadar enerji sağlamakta.

Bundan daha da yüksek şarj miktarlarına ulaşmak teorikte mümkün. Fakat şu anda mevcut yaygın teknolojilerde daha yüksek voltaj almaya çalışmak, bataryadaki lityum kaplamalı anot parçaların etrafında metalik kalıntı oluşmasına yol açıyor. Bu da parçalara aşırı şekilde zarar vermekte. Araştırmacılar buna çare olarak, bataryayı ilk aşamada hızla 60 derece sıcaklığa yükseltmek ve şarj süreci boyunca bu ısıda tutmayı veriyorlar. Batarya bu ısıya 30 saniyede ulaşıyor ve o ısıda kalıyor. Bu teknikte bir ek yöntem daha var, o da bataryaları ucuz bir nikel folyo ile kaplamak.

Bu kombinasyon sayesinde batarya kısa sürede yüksek akım geçirebilir şekilde dayanıklı hale getirilebiliyor. Yüksek akım ise daha kısa sürede bataryanın şarjının doldurulabilmesi demek. Araştırma ekibi yaptıkları denemelerde bu teknik ile geliştirilen bataryaların, 2 bin 500 tam şarjdan sonra bile yüzde 91,7 oranında kapasite sunabildiğini saptamışlar. Bu da toplamda yaklaşık 800 bin kilomtre menzile denk düşüyor. Ayrıca elektrikli araba sahipleri için şarj süresini, benzinli bir otomobilin istasyondaki depo dolması süresine yakın hale getirmekte.

Verilen bilgiye göre bu teknoloji ile ilgili çözülmesi gereken konular hala mevcut. Bunların arasında bataryaların süreç boyunca aşırı ısınıp zarar görmelerinin kesin olarak engellenmesi ve tüm batarya üreticilerinin bu yöntemi benimsemesi gibi konular var. Ayrıca bu bataryaları tam kapasitede doldurabilmek için, varolan şarj istasyonu altyapılarında değişiklikler yapılması da söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.