btbilgi

Çevre koruma ve iklim değişikliği konularının her gün konuşulduğu bir çağdayız. Ama yollarımızı oluşturan asfalt konusunda hiç durup düşünmüyoruz. Bir petrol ürünü olan asfalt, tüm diğer petrol bazlı ürünler gibi çevreye ve insanlara zararlı. Asfaltın küresel ısınmaya yol açtığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Ayrıca güneş ışınlarını çekip toplayarak şehirlerin aşırı ısınmasına da katkıda bulunuyor. Yeni bilimsel gelişmeler buna alternatif ne yapılabileceğini ele alıyor. Aralarında en ilginçlerinden biri de plastik asfalt denilen çözüm.

Los Angeles şehrinde bir yol bu proje için ilk deneme alanı olarak seçilmiş. Tamir için yeniden kaplanması planlanan yolda normal asfalt değil, kısmen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış plastik asfalt materyali kullanılacak. Bu projenin dünya üzerinde ilk kez uygulanacağı aktarılmakta. Yolun eski asfalt malzemesi sökülecek, yeni plastik materyal ile karıştırılacak ve tekrar döşenecek. Bu sürecin varolan asfaltı daha güçlü hale getireceği ve atık plastiklerin geri dönüşümüne büyük katkısı olacağı belirtilmiş.

Bu yenilikçi süreci tasarlayan şirketin adı TechniSoil Industrial. Müdürü olan Sean Weaver şu bilgileri veriyor: “Yeni sentetik bağlayıcılar küresel yol inşası ve tamiri sektörünü dönüştürecek. Bu sayede yollar da yüzde 100 geri dönüştürülebilecekler. Bahsettiğimiz konu her dönemde yol inşaatı sektörünün ana derdi olmuştur. Acaba yolun üst yüzeyini yüzde 100’ünü geri dönüştürebilir miyiz? Üst katmanı kaldırıp öğütür, ezer ve geri döşersek orijinali kadar dayanıklı olur mu?”

Yol yapımında yeni geri dönüşüm süreci: Plastik AsfaltŞirket yıllardır bu süreci mükemmel hale getirmek için çalışıyormuş. Geliştirdikleri sistemde asfaltı bir arada tutmak için kullanılan bitüm yerine, plastik su şişelerinin ana malzemesi olan PET plastiğinden faydalanılmakta. Bu plastik materyal de geri dönüştürülmüş şişelerden elde edilyior. Yenilenecek yolun üst birkaç santimlik katmanı toplanıyor ve ‘geri dönüşüm treni’ adı verilen bir makineye yollanıyor. Burada asfalt belirli bir büyüklüğe kadar ufalanıyor ve sıvı plastikle karıştırılıyor. Arka taraftan da yola dökmeye hazır yeni karışım alınıyor ve direk döşeme işlemi yapılıyor.

TechniSoil’in gerçekleştirdiği laboratuvar testlerinde, plastikle yenilenmiş yolların eskisine göre 8 ila 13 kat daha uzun süre dayanabileceği saptanmış. Sürecin çevre için olumlu etkisi ise tartışılmaz. Weaver’ın verdiği bilgiye göre normal yol asfaltlama yerine, geri dönüşütülmüş materyallerle yeniden yol döşerseniz oluşturulacak karbon emisyonlarında yüzde yüzde 90 kadar azalma oluşmakta. Weaver halen ABD’nin Çin’e veya başka bir ülkeye ithal edemediği çok büyük miktarda plastik atığı bulunduğunu, geliştirdikleri sürecin direk şekilde bu sorunu da çözmeye yaradığını ifade etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.