btbilgi

Sosyal medya platformları arasında epey sürpriz bir hareket, en büyüklerden biri olan Twitter’dan geldi. Twitter CEO’su Jack Dorsey yaptığı açıklamada, hedefli ücretli politik reklamlara bundan böyle izin verilmeyeceğini açıkladı. Dorsey açıklamasında özellikle sistemi kötüye kullanma eğilimindeki reklamcıların yayınladığı siyasi içerikli reklam mesajlarının, kullanıcılara sıkıcı anlar yaşattığına inandıklarını söylüyor:

“Twitter’da tüm politik reklamları küresel çapta durdurma kararı verdik. Siyasi içerikli mesajların satın alınmaması ama hepsinin hak ettikleri şekilde kullanıcılara ulaşması gerektiğine inanıyoruz.” Dorsey’in bu tweet’i yayınlandığından beri epey beğenildi ve şimdiye kadar 100 bin’den fazla sefer retweet yapılarak, 422 bin’den fazla beğeni aldı.

Dorsey bu mesajını takiben, alınan kararın sebeplerini açıklayan başka mesajlar da paylaştı:

“İnsanlar bir hesabı takip etmeye ya da retweet etmeye karar verdiklerinde, siyasi mesaj onlara ulaşmış oluyor. Para ödenerek yayınlandığında ise, insanların verdiği bu karar ortadan kaldırılmış oluyor. Dolayısı ile insanlar yüksek düzeyde optimize edilmiş ve hedeflenmiş siyasi mesajlarla karşı karşıya kalıyorlar. Verilen kararın para aracılığı ile bozulmaması gerektiğine inanıyoruz.”

İnternet reklamcılığı ticari reklamverenler için inanılmaz derecede güçlü ve çok etkili. Fakat bu güç siyaset açısından önemli riskler getiriyor. Özellikle de milyonlarca insanın hayatını etkilemek için kullanılabildiği zaman.”

“Şimdiye kadar taciz, gücü kötüye kullanma, trol ordusu, bot ve elle manipülasyon, yanlış bilgilendirme kampanyaları ve giderek artan taraflaşmaya tanık olduk. İnsanların servisimizden bu şekilde faydalanmalarından ve buna yeterince hızlı cevap verememekten gurur duymuyoruz.”

Dorsey açıklamasında twitter üzerindeki politik reklam yasağının 22 Kasım’da yürürlüğe gireceğini söyledi. Ayrıca 15 Kasım’da bu uygulama hakkında ayrıntılı resmi bilgi de aktarılacak. Uygulamanın tek istisnası olarak, vatandaşların oy kullanmasını teşvik eden özel reklamlar olacağı da verilen bilgiler arasında.

Twitter’ın oluşturduğu örneği diğer sosyal medya platformlarının takip edip etmeyeceği belli değil. Fakat Facebook’un son finansal raporuna göre firmanın politik içerikli reklamlardan 2020 yılı için gelir beklentisinin 330-400 milyon dolar olduğu aktarılıyor. Buna karşılık Twitter’ın politik reklam gelirinin ise 3 milyon dolar civarında olduğu (2019 üçüncü çeyrek toplam geliri 824 milyon dolar) belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.