btbilgi

Üç boyutlu yazıcılar giderek gelişirken, hiç tahmin etmeyeceğimiz şeyler de yapıyorlar. Onlarla gıda ürünleri basmaktan, metal parçalar üretmeye kadar sıradışı işler yapmak mümkün. Şimdiye kadar bu alanda eksik olan birşey vardı, o da elektronik parça basabilmek. Neyse ki inovasyon durmuyor da bu da artık mümkün. Electronic Alchemy firmasının uzun zamandır üzerinde uğraştığı ve NASA’nın bile desteklediği eForge projesi tam olarak bu görevi yerine getirebiliyor.

ABD’nin Alabama eyaletinden çıkan Electronic Alchemy bu proje ile birkaç yıldır uğraşıyormuş. Sıradışı 3D yazıcının ‘0.6’ kodlu versiyonu 2019’un Haziran ayında NASA’dan sponsorluk almayı başarmış. eForge baskı makinesinin hedefi çalışabilen elektronik ve mekanik parçaları kolay şekilde üretmek. Proje amacına 2017 yılında, firmanın özel tasarımlı baskı malzemesini tamamlaması ile ulaşmış. O tarihten beri NASA ile çalışmakta olan Electronic Alchemy sonunda cihazı piyasaya sunmaya hazır durumda.

Geleneksel 3D yazıcıların becerilerinin ötesine geçen eForge sayesinde, basılabilir nesnelerin sayısında ve çeşitliliğinde önümüze yepyeni bir dünya açılıyor. eForge baskı yetenekleri ile yapılabilecek şeylere bazı örnekler şöyle sıralanmış:

  • Çalışır durumda ısı, basınç ve dokunma sensörleri,
  • Komple lamba gövdeleri ve devreleri,
  • Geri besleme özelliğine sahip giyilebilir elektronikler,
  • Işık alıcıları, diyotlar, PNP/NPN transistörleri, güçlendirici devreler.

eForge ile 6 farklı türden baskı ipliği (filament) kullanılabiliyor: İletken, yalıtkan, kapasitif (depolayıcı), dirençli, N-Tip yarı iletken, P-Tip yarı iletken ve standart filamentler (PLA, ABS ve diğerleri). Son kategoriye ahşap bile giriyor ki bu da cihazın becerileri konusunda son noktayı koyar nitelikte. Yazıcının arkasında standart 3D yazıcıların aksine 8 farklı filament depolamak için rulolar, cihazın içinde ise 8 baskı ucu mevcut. Buna sebep olarak da, çalışır elektronik parçaları basmak için aynı anda çok fazla türden materyale gerek olması sebep gösterilmiş. Tüm baskı uçları maksimum kontrol için otomatik hız ve titreşim kontrolüne sahip. Firması yazıcının 20 mikrona kadar yüksek hassasiyet sağlaması ile gurur duyduğunu söylüyor.

Bugün bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası ile önsipariş toplama başlayan eForge yazıcısına ilgi büyük. Kampanya açılır açılmaz firmanın 60 bin dolarlık hedefi tutturulmuş ve hatta iki katından fazla şekilde aşılmış. Cihazın önsipariş fiyatının 4 bin 799 dolar olduğu ve ilk parti ürünlerin sadece belli ülkelere sunulacağı kampanya sayfasında bilgi olarak verilmekte. Cihazın 2020 yılının Ağustos ayında müşterilere ulaştırılması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.