btbilgi

Herkes her gün ve her saat internete bağlantılı yaşamaya iyice alıştı. Her gün e-postalara ve sosyal medyaya bakmak, internetten müzik ve video dinlemek gibi şeyler normal hale geldi. Tüm bunlar hayatımızı kolaylaştırır ve zenginlik katarken, bir yandan da kullanıcıların bazı şeylere dikkat etmemesine yol açıyor. İnternet alışkanlıkları oluştururken, bir yandna da online güvenlik konusuna dikkat etmek gerekli. Güvenlik firması Kaspersky kendimizi çok kaptırmamız durumunda başımız ağrımasın diye bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Mobil uygulamaları düşünmeden indirmek

Özellikle akıllı telefon ve tabletlerde o kadar çok ilginç ve çekici uygulama var ki, bazen ne olduğuna ve kaynağına çok bakmadan indirme eğiliminde oluyoruz. Buradaki sorun, uygulamalara verdiğimiz izinlerin bize zarar verme olasılığı. Masum görünen zararlı uygulamalar gizlice video veya fotoğraflarımızı çekebiliyor veya adres defterine erişip veri çalabiliyor. Uygulama koşullarını detaylı bir şekilde incelemek önemle tavsiye edilmekte.

Bilgisayarı başıboş bırakmak

Özellikle ofis dışında çalışırken, laptop bilgisayarların başından kalktığımız anda kilitlemek alışkanlık haline gelmeli. Tekrar açabilmek için de parola isteyecek şekilde ayarlanmalı. Parolanın kolay tahmin edilememesi de gerekli.

Güvenlik güncellemelerini atlamak

Popüler uygulamalar görünmez açıklara karşı hem araştırmacılar hem de geliştiriciler tarafından sürekli inceleniyor. Açıklar bir sorun yaratmadan yamalanıyor ama kullanıcılar ancak güvenlik güncellemelerini zamanında yaparlarsa güvende olabilirler. Güncelleme bildirimlerini görmezden gelmeyin, güncelleme yapmamak sisteminizi riske atabilir.

İlginç başlıklı web sayfalarına girmek

Günümüzde siber saldırı teknikleri o kadar gelişti ki, hangi sitenin arka planda kötü niyetli kod içerdiğini asla bilemiyorsunuz. Fakat en şüpheli olanlar gerçek olmayacak kadar iyi fırsatlar önerenler veya yetişkinlere yönelik içerik vaat edenler oluyorlar. Bu tür içeriklere sahip web sayfalarından kaçınmak ve iyi bir korunma yazılımı kullanmak online güvenlik açısından öneriliyor.

Sosyal medya hesabı ile sitelere kayıt olmak

Sitelerin birçoğu kayıt olmak ve oturum açmak için sosyal medya hesabınızı kullanmanıza izin veriyor. Her ne kadar bu yöntem siteye veya uygulamaya hızlı erişim sağlasa da, siber suçluların hesaplarınıza erişmesinin yolu da olabilir. Her siteye e-posta ve karmaşık bir şifre ile kayıt olmak en güvenlisi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.