btbilgi

Otomobil üretiminde hafiflik ve sağlamlık çok önemli. Bir araba ne kadar hafif olursa, motorundan alınacak performans o kadar artıyor. Özellikle de süper spor otomobillerin üretiminde her zaman yenilikçi materyallerin kullanımı söz konusu olmuştur. Geçen sene tanıtılan yeni bir malzeme, bu anlamda otomotiv endüstrisinin kurtarıcısı olabilir. Geçen sene Maryland Üniversitesi (UMD) araştırmacıları tarafından geliştirilen selülöz nanofiber (CNF), yavaş yavaş otomobillerde kendine yer bulmaya başladı.

Süper ahşap” da denilen selülöz nanofiber, özünde ağaçlardan toplanan kabukların çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen organik bir materyal. Kabuklar sodyum hidroksit ve sodyum sülfit ile kaynatılıyor, bu da içlerindeki lignin ve hemiselülözün ortaya çıkmasını sağlıyor. Ardından aşırı ısı ile baskılanıyor ve hücre duvarları çökerek selülöz nanofiberleri oluşturuyor. Meydana getirilen materyal ahşaptan 12 kat daha kuvvetli ve 10 kat daha dayanıklı. Bu da onu çelik ve titanyum alaşımları kadar işe yarar hale getirmekte. Fakat maliyeti bunlardan kat kat daha düşük.

Otomotiv sektörüne mucizevi materyal: Selülöz NanofiberCNF şimdi otomobil üreticilerinin dikkatini cezbetmiş durumda. Örümcek ağından bile kuvvetli olduğu saptanan materyal, enjeksiyon şekillendirme makinelerinde kullanılabiliyor. Böylece karmaşık şekiller ve hatta araba parçaları imal edilebilmekte. Bu fikir Japon Çevre Bakanlığı’nın ilgisini çekmiş ve ülkenin otomotiv sektörünün karbon ayak izini azaltabilmek hedefi doğrultusunda materyal ile denemeler yapılmaya başlanmış.

Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar selülöz nanofiber kullanarak bir süper spor otomobil geliştirmişler. Adına ‘Nanocellulose Vehicle’ (NCV) yani Nanoselülöz Araç denilen otomobil, standart materyallerle üretilmiş benzer bir arabaya göre yüzde 10 daha hafif. Ayrıca CNF kullanılarak, en azından bir kişinin yılda oluşturduğu tüm karbondioksit emisyon üretimi kadar bir miktardan kurtulmuş olunuyor. Araç köşeli hatları ve yukarı kalkan kapıları ile Lamborghini veya Acura NSX tasarımlarını akla getirmekte.

Otomotiv sektörüne mucizevi materyal: Selülöz NanofiberArabanın teknik özellikleri hakkında heredeyse hiç bilgi yok. Sadece gücünü bir hidrojen yakıt hücresinden alacağı belirtilmekte. Henüz araştırmanın tamamı yeni materyalin kullanımı üzerine odaklanmış durumda. Fakat gelişmelere bakılırsa, CNF yakın gelecek için ümit vaat eden özel bir malzeme olarak kendini tarihe yazdırmak üzere denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.