btbilgi

Orman şehirleri mimarideki en yeni akımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu şehirler aynı zamanda akıllı şehir de kategorisinde de yer almaları için tasarlanıyorlar. Teknolojik yeniliklere ve çevresel kaliteye odaklanan akıllı orman şehir projelerinden en sonuncusu Meksika için planlanmış. Cancun’da kurulması hedeflenen şehir, bu alandaki mimari projeleri ile iyi bilinen Stefano Boeri Architetti stüdyosu tarafından hayal edilmiş.

Tekstil ve emlak devi Grupo Karim için geliştirilmiş Meksika’nın ilk akıllı orman şehri 557 hektarlık alana kurulacak. Burada 130 bin kişi ve 7,5 milyondan fazla bitki uyum içinde yaşayacaklar. Yeşil alanların miktarı ve bina ayak izi arasındaki denge öyle bir ayarlanmış ki, şehir kendi kendine havadan 116 bin ton karbondioksit toplayacak ve yıllık olarak 5 bin 800 tonunu stoklayabilecek. Gıda ve enerji alanında tamamen kendi kendine yetebilecek şehrin yarı otonom ve elektrikli bir mobilite sistemi bulunacak.

Meksika’da 7,5 milyon bitki ile akıllı orman şehir projesiAkıllı orman şehri, aslında dev bir alışveriş merkezine ayırılmış bir alana inşa edilecek. Burada hedef bu kadar geniş bir alanı doğaya tekrar kazandırmak. Projede botanikçi ve peyzaj mimarı Laura Gatti tarafından seçilmiş 400 farklı türden milyonlarca bitki ekilecek. Şehrin toplam alanının 400 hektar kadarı yeşil alanlardan oluşmakta. Bu bitkilerin 260 bin kadarı ağaç olacak, kalanları ise çalı ve diğer yeşil bitkileri kapsayacak. Şehirde kişi başına 2,3 ağaç bulunacağı bilgisi veriliyor. Bu yeşil alanlar halka açık parklar, özel bahçeler, yeşil çatılar ve yeşil cepheler şeklinde tasarlanmış.

Cancun’daki şehir sadece yaşam alanı olmayacak, aynı zamanda gelişmiş bir araştırma merkezi de içerecek. Bu merkezde dünyanın her yerindeki üniversite ve araştırma kuruluşları sürdürülebilirlik konularında çalışmalar yapabilecekler. Merkezin özellikle Meksika’dan ve dünyanın dört bir yanından konularında en iyi uzmanları ve öğrencileri ağırlaması beklenmekte.

Meksika’da 7,5 milyon bitki ile akıllı orman şehir projesiMobility In Chain (MIC) firması akıllı şehir için özel bir kademeli ulaşım sistemi sunmuş. Bu sistemde ziyaretçiler araçlarını şehrin kenar alanlarındaki parklarda bırakacaklar. Oradan şehrin içine elektrikli ve yarı otonom araçlarla gidilecek. Enerji ve gıda üretimi sorunu ise, şehrin etrafına kurulacak bir güneş paneli / tarım alanı halkasıyla çözülecek. Transsolar firmasının sunduğu bu çözüm dışında, kentin tüm sulama sistemi özel bir su altı deniz boru hattına bağlı. Suyun bu projede kilit bir unsur olduğu belirtiliyor. Toplanan sular şehrin girişinde bulunan arındırma kulesi ve havza tesisinde tutuluyor. Burada filtrelenen su, gezilebilir kanallar sistemi aracılığı ile tüm yerleşim yerlerine kentsel alanı çevreleyen tarlalara dağıtılacak. Bu sistemin avantajlarından biri, sel benzeri doğal felaket senaryoları ile başedebilmek için özel düşünülmüş bir dizi su bahçesi içeriyor olması.

Meksika’da 7,5 milyon bitki ile akıllı orman şehir projesiAkıllı orman şehir projesinin enerji altyapısı, mobilite ve yeşil yaşam konularında tüm dünyaya bir örnek model teşkil etmesi umut edilmekte. Şehrin kurulmasına ne zaman başlanacağı konusunda ise resmi bir bilgi verilmemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.