btbilgi

İçinde bulunduğumuz çağ artık basit bilgisayarların ve elektronik aletlerin devri değil. Artık çevremizdeki her cihaz bir şekilde internete bağlanabilir gelişkinliğe varmış durumda. Ama bu gerçeklik bir yandan da evlerimizdeki gizlilik ve güvenlik kavramlarını yeniden sorgulatıyor. Tabi eğer kullanıcılar sorgulamaya hazırlarsa. İnternet güvenliği şirketi ESET ve Ulusal Siber Güvenlik Birliği’nin (National Cyber Security Alliance) birlikte gerçekleştirdiği bir araştırma, kullanıcıların evlerinde siber güvenlik konularına yeterince önem vermediğini göstermekte.

Araştırmaya 2 bin ABD ve 2 bin Kanada kökenli kullanıcı katılmış. Katılımcıların yüzde 25’i Apple TV ya da Roku, yüzde 17’si akıllı TV (internet bağlantılı), yüzde 23’ü mobil cihazlar ve yüzde 16,7’si bilgisayar üzerinden TV yayınlarını takip ediyor, streaming video servislerini kullanıyor. Özellikle sayısı her geçen gün artmakta olan streaming video servisleri izleyiciler için geleneksel içeriğin ötesine geçip, tercih ettikleri şeyleri daha fazla izleme fırsatı sunması açısından çok popüler.

Katılımcılara siber suçluların internet bağlantılı televizyonlarına uzaktan erişmelerinden ya da kontrol etmelerinden korkup korkmadıkları sorulmuş. Yaklaşık yüzde 21’i bu konuda endişeli olduğunu söylemiş. Yüzde 41,6’sı ise TV’lerindeki siber güvenlik konularında hiç endişeli olmadıklarını aktarmışlar. ESET raporunda ağ bağlantılı televizyonların hem fidye yazılımlarının, hem de Android cihazları ele geçirebilen ADB.Miner gibi kriptopara madencileri yazılımlarının hedefi olduğunu hatırlatmış.

Evlerimizdeki bir başka önemli ağ bağlantılı cihaz ise, interneti ayağımıza getiren modemler. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 40’ı, evde yapılan ilk kurulum esnasında varsayılan modem bilgilerini değiştirdiklerini söylüyor. Bu cihazların varsayılan şifre ve parolalarının siber suçlular için kolay birer av olduğunu artık gayet iyi biliyoruz.

Bireysel siber güvenlik konusunda önemli noktalardan biri, evdeki ağ bağlantılı cihazların sayısı ve türü hakkında bilgi sahibi olmak. Kanadalı katılımcıların yüzde 18,5 kadarı evinde hiç ağ bağlantılı cihazı olmadığını söylemiş, ABD köeknli katılımcılarda bu oran yüzde 20,3 kadar. Kanadalı ve Amerikalı katılımcıların yüzde 45’i evlerinde 1 ila 5 arasında değişen bağlantılı cihazı olduğunu belirtmiş. Evinde 15’in üzerinde bağlantılı cihazı olan Kanadalılar’ın oranı yüzde 8,5, ve Amerikalıların oranı ise yüzde 7,8 olarak saptanmış. Ne yazık ki evdeki tüm cihazların adlarını verebileceklerini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 42,4.

“Bağlantılı özellikleri olan ama internete bağlamadığınız bir cihaz satın aldığınız oldu mu?” diye sorulduğunda, Amerikalı katılımcıların yüzde 5,1 ve Kanadalıların yüzde 7,5’i bağlantı ayarlarını yapmak için zamanları olmadığını söyleyerek cevap vermişler. Tüm bu bulguların sonucunda, bireysel kullanıcıların evlerindeki internete bağlanan cihazların sadece sundukları içerikle ilgilendiklerini ama siber güvenlik tarafından bihaber olduklarını ifade etmek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.