btbilgi

İklim değişikliği konsepti artık kolay kolay gözardı edebileceğimiz bir şey değil. Günlük hayatımızda bile mevsimlerdeki değişimler aracılığı ile farketmeye başladığımız bu durum, çok acil çözümler getirilmesini gerektirmekte. Her ne kadar devletlere ve endüstriyel firmalara çok iş düşse de, insanların onları buna zorlayacak bilince ulaşmaları da çok önemli. İşte yazılım geliştirici William Volk’un ‘Climate Trail’ adı verdiği sıradışı oyunu ile yapmaya çalıştığı da tam olarak bu.

Climate Trail ücretsiz bir video oyun ve iOS, Android, macOS, Windows platformlarında bulunabiliyor. Oyunun arka planı, iklim değişikliği ile mücadeleyi kaybettiğimiz olası bir gelecek manzarası sunmakta. Oyundaki karakterlerimiz bir doğal kıyamet sonrası hayatta kalmaya çalışıyorlar. Oyuncular karakterleri iklim felaketi sonrasında ABD’nin ortasından Kanada’ya doğru binlerce kilometrelik zorlu bir yolculukta yönetiyorlar.

Oyun hem ismi hem de içeriği açısından, 19’uncu yüzyılda ABD’de yaşanan mülteci seyahatlerini anlatan ‘Oregon Trail’e göndermeler barındırmakta. İlk versiyonu 1971’de üretilen Oregon Trail oyununda ABD’nin doğusundan batısına, Missouri Nehri’nden Oregon’un vadilerine yapılan tarihi yolculuklar anlatılmaktaydı. Mülteciler bu yolculukları büyük tekerlekli tenteli at arabaları ile yapmışlardı. Daha iyi bir hayat için Batı eyaletlerine gitmeye çalışan insanların gerçek hikayesi, Climate Trail için de bir taban oluşturuyor.

Oyun 21’inci yüzyılın sonlarında geçiyor. Volk iklim felaketi sonucu hayatta kalan insanların aşırı yükselen sıcaklıklardan kaçmak için kuzeye doğru yolculuk yapmak zorunda kalacaklarını hayal etmiş. Gizmodo’ya açıklama yapan Volk, “İnsanları oluşması epey muhtemel bir duruma sokarak mücadele etmeye zorlamaya çalışıyorum. Bu durum hiç de imkansız değil.” diyor. Gizmodo’ya göre, Volk’un oyuna uyarladığı iklim şartları bilimsel verilerle hazırlanan öngörülere gayet uygun.

Oyuncular farklı zorluk modlarını seçip yolculuklarıan başlayabilirler. Bu zorluk modlarında gezegenimizin dört derece ile altı derece arasında ısınması sonucu oluşabilecek ölümcül koşullar resmedilmiş. Dört karakterlerimiz güneyden yola çıkarken ellerinde sınırlı yiyecek ve su bulunuyor. Ayrıca sadece bisikletleri ile yüzlerce kiloluk malzemeyi de taşımak zorundalar. Yol boyunca görülen arka planlar bir dizi sade grafik roman tarzı sahneden oluşmakta. Yağmalanmış şehirler, boş depolar, yakıcı sıcak hava dalgaları ve devasa fırtınalar başlarına gelcek olaylardan bir kısmı. Hayatta kalabilmek için şehirlerde yiyecek aramak ve bir ihtimal yağmur yağarsa su toplamak zorunda kalıyorlar.

Sadece yakın geleceğimiz ile ilgili bilinçlenmeyi değil, aynı zamanda onu korumak için ne yapabileceğimizi de düşünmemize yol açan bir oyun Climate Trail. Denemek isteyenler oyunu resmi siteden veya mobil uygulama mağazalarından indirebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.