btbilgi

Çeşitlilik her türlü şirkette daha güçlü bir yapı anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında çeşitlilik seviyesi yüksek kurumlar yüzde 19 puan daha fazla gelir elde etmekte. Çeşitlilikten bahsedince de konu ister istemez cinsiyet eşitliğine geliyor. Dünya çapında iş gücünün yüzde 39 ve yönetici pozisyonlarının sadece yüzde 25’i kadınlardan oluşmakta. Özellikle BT ve siber güvenlik sektörü ise kadın çalışan eksikliği ile kötü bir üne sahip durumda.

Bu konuda yeni bir rapor, şirketlerin kadın çalışan istihdamı konusunda ne kadar zayıf olduğunu göstermekte. Kaspersky firmasının 451 Research’e yaptırdığı ‘CISO’ların Gözünden Siber Güvenlik: Bir Role İlişkin Bakış Açıları” raporunda genel olarak BT sektörünün erkek egemenliği gözler önüne serilmekte.

Kuruluşların yüzde 45’inde BT güvenlik departmanlarında çalışan kadınların oranı, şirketin geri kalan iş gücündeki kadınların oranından daha düşük. Rapora göre CISO’ların yüzde 45’i kadınların kendi departmanlarında yeterince temsil edilmediğini düşünüyorlar. Buna rağmen kuruluşların sadece yüzde 37’si kendi BT güvenlik departmanlarına daha fazla kadın çalışan çekmeye yönelik bir resmi prosedüre sahip veya sahip olmayı planlıyor.

Araştırmaya göre BT güvenlik yöneticileri arasındaki erkek sayısı kadın sayısından fazla. Kendi cinsiyetlerinin ne olduğu sorulan katılımcıların sadece beşte biri (yüzde 23) kadın olduğunu belirtmiş. Bununla beraber bu roldeki görev süresinin, güvenlik yöneticisi rolünü yürüten kadın sayısının giderek arttığınıa işaret etmekte. Kadın katılımcıların yüzde 20’si son iki yıl içinde BT güvenlik yöneticisi olurken, bu oran aynı rolü yürüten erkeklerin neredeyse iki katı (yüzde 10) düzeyinde.

Kadın çalışanları çekmeye yönelik en popüler yaklaşım, BT geçmişine sahip kadınları eğitmekten oluşuyor (yüzde 80 oranla). Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı, kadın öğrencilere yönelik staj programları sunduklarını veya sunacaklarını (yüzde 42) ya da hemen hemen hiç yetkinliğe sahip olmayan adayları eğitmeye hazır olduklarını (yüzde 40) belirtmiş. Katılımcıların sadece yüzde 22’si kendi kuruluşları içindeki diğer departmanlardan kadın adayları işe aldığını belirtmekte.

Geri kalanlar (yüzde 63) ise cinsiyete dikkat etmeksizin sadece tam yetkinliğe sahip uzmanlar aradıklarını aktrarmışlar. Ancak CISO‘ların yüzde 70’i yetkin BT güvenlik uzmanlarını farklı alanlarda bulmanın zor olduğunu belirttiğinden, CISO’ların yetenek açığını kapatmak için farklı yöntemler bulmaları gerektğinden bahsedilmekte. Günümüzde kadınların iş hayatında başarılı olmasına ve kariyerlerinde ilerlemesine yardımcı olmak için teknoloji veya girişimcilik gibi farklı alanlarda çeşitli girişimler de mevcut.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.