btbilgi

5G şebekelerinin hayata geçirilmesine yönelik hazırlıklar, dünya çapında bilişim ve telekomünikasyon dünyasının en önemli gündem konularından. Beşinci nesil mobil telekom hizmetleri, dördüncü nesil teknolojilerden yaklaşık 10 kat daha hızlı veri iletimi sağlayabilecek. Bu da yepyeni çözümlerin ve servislerin sunulması için temel teşkil edecek. Fakat 5G teknolojisi beraberinde birçok riski ve oldukça karmaşık projeleri de getirmekte.

Avrupa Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA), 5G’nin getireceği siber güvenlik riskleri konusunda bir rapor yayımlamış. Raporda olası senaryolar ele alınmış ve 5G dünyasını yönetmenin ne kadar zor olabileceği ifade edilmiş. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin kaygı duydukları senaryolar arasında 5G şebekelerinin yerel ya da küresel olarak çökmesi, akışın ya da verilerin gizlice izlenmesi, değiştirilmesi veya yönlendirilmesi, ayrıca dijital altyapılar ve bilgi sistemlerinin yok edilmesi ya da değiştirilmesi yer alıyor.

Acil yardım hizmetleri ve ilk müdahale ekiplerinin önemli operasyonlarını etkileyecek kesintilere sebep olacak karmaşık saldırılar, raporda örnek verilen riskli senaryolardan. İnternet güvenliği kuruluşu ESET’in ele aldığı raporda, 5G haberleşme altyapılarına saldıracak ana tehdit aktörleri ve bunların motivasyon kaynakları kategoriler halinde verilmiş. Bahsedilen tehditler arasında insan hatası sonucu oluşabilecek vakalar, bireysel bilgisayar korsanları, politik amaçlı hackerlerden oluşan gruplar, organize suç örgütleri, siber teröristler ya da devlet destekli aktörlerin yol açacağı olaylar var.

Raporda AB’nin düzenlemeler aracılığı ile, üçüncü parti tedarikçilerin şebelere erişimi ve üçüncü parti sistemlerin kullanımı gibi konulara kesinlik getirmesi gerektiği aktarılmakta. Uzmanlar 5G teknolojisi ile gelen genişleme ve değişikliklerin, tehdit aktörlerinin genel saldırı yüzeyini genişleteceği konusunda fikir belirtiyorlar. Yeni cihazlar ve IoT benzeri 5G destekli çözümler, kötü niyetli kişilerin haberleşme şebekelerine olası giriş noktalarının sayısını artırıyor denilmekte.

Eset analizinde, bunun nedenleri arasında 5G şebekelerinin göreceli olarak daha az merkezi bir mimariye sahip olmaları gösterilmekte. Ayrıca 5G donanımında artan yazılım kullanımı da bir başka endişe kaynağı olarak öne çıkıyor. AB raporunda özellikle tedarikçilerin bireysel risk profillerini ve genel olarak tedarik zincirini değerlendirmenin önemine yer verildiği ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.