btbilgi

Plastik atık dağları okyanuslarda ve kıyılarda birikmeye devam ediyor. Yetmezmiş gibi, her gün nehir sistemleri aracılığıyla tonlarca atık daha denizlere boşalıyor. Yaratıcı plastik atık toplama firmalarından biri olan Ocean Cleanup, denemeleri sonucunda Büyük Pasifik Çöp Yaması’ndan başarıyla çöp toplayabildiğini kanıtladı. Firma bir yandan operasyonlarına devam ederken, bir yandan da sorunu kaynağa daha yakın bir noktadan çözmek için çalışmalar yapıyor.

Firmanın yeni tanıtılan Interceptor isimli çözümü, plastik atıkları daha okyanusa ulaşmadan önce nehirlerden toplamak üzere tasarlanmış. Ocean Cleanup bu projeye girişmeden önce, durumun ne kadar kötü olduğunu anlamak için bir araştırma gerçekleştirmiş. 2015 yılında yapılan araştırmada firma, dünya çapında okyanusa bağlanan 40 bin’den fazla nehirde incelemeler yapmış. Sonuçta denizlere akan plastik atıkların çoğunun, 20 ana nehir aracılığı ile okyanuslara ulaştığı saptanmış. Plastik atıkların yüzde 80 kadarının, toplamda 1.000 nehirden geldiği de araştırmanın bulguları arasında. Ayrıca bu nehirlerinin çoğunun Asya kıtasında olduğu bilgisi veriliyor.

Ocean Cleanup bir yandan okyanuslardan plastik atık toplama gemilerini inşa ederken, bir yandan da sessiz sedasız Interceptor projesi üzerinde çalışıyormuş. Interceptor ismi verilen atık toplama gemileri 7/24 çalışarak tüm problemli nehirlerde temizlik çalışması yapacak. Daha şimdiden dört gemi hazır bile; bunların biri Jakarta’ya, diğeri ise Kuala Lumpur’a kurulmuş. Firmanın hedefi 2025 yılına kadar en büyük kirletmeye yol açan 1.000 nehirde bu sistemi kurmak.

Interceptor gemileri özünde birer katamaran tekne. Gemilerin ucunda nehir boyunca uzanan bir yüzer bariyer var. Bu bariyer boyunca toplanan, suyun üzerindeki plastik atık parçaları, geminin başındaki açıklığa yönlendiriliyor. Açıklıkta bulunan bir taşıma bandı ise suyun akışına izin veriyor ve atıkları yukarı taşıyor. Gemilerin depolarında biriken atık miktarı sensörlerle takip ediliyor ve depo dolduğunda yerel operatörlere uyarı gönderiliyor. Çöp toplama ekipleri gemiden plastik atıkları alıyor ve geri dönüşüm tesislerine götürüyor.

Gemilerdeki toplama sistemi, dahili lityum pillei sayesinde tüm gün kesintisiz çalışabilmekte. Interceptor sisteminin ana elektrik kaynağı ise güneş enerjisi. Bir geminin bir günde 50 bin kilogram plastik atık toplayabildiği aktarılmakta. Eğer tüm çalışma koşulları idealse, geminin günde 100 bin kilograma kadar atık biriktirebileceği iddia ediliyor. Firma projeyi daha fazla nehire yayabilmek için, ülkelerdeki yerel otoriteler ve şirketlerle nehre özel kurulumlar gerçekleştirmek üzere çalışmalara devam etmekte olduğunu söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.