btbilgi

1984 yılında sinemalarda gösterime giren bir bilimkurgu filmi, hem günümüze kadar devam eden bir seriye ilk örnek oldu hem de insanların ilgisini yapay zeka (AI) ve robotik konularına çekti. Bu film ‘The Terminator’ ve serinin son filmi olan ‘Terminator: Dark Fate’ de Kasım ayının başında sinemalarda gösterime girecek. Serinin tüm önceki filmleri gibi büyük ilgi göreceği kesin.

Yapay zeka alanında çalışan araştırmacılar, biliminsanları ve uzmanlar ise bu filmi izlememenizi tercih edebilirler. Çünkü hepsi de bu filmlerdeki konseptlerin insanları yapay zeka konusunda yanlış yönlendirdiğine inanıyor. BBC’nin konuyla ilgili haberinde birçok yapay zeka uzmanının ve araştırmacısının bakış açısına yer verilmiş.

Yoshua Bengio

1990’larda ve 2000’lerde derin öğrenme konularında yaptığı çalışmalar yüzünden ‘yapay zekanın babalarından’ sayılan Bengio: “Bu filmler yapay zeka sistemlerinin günümüzde ve öngörülebilir yakın gelecekte nasıl tasarlandığına dair mevcut anlayışa uymayan bir resim çiziyorlar. Süper akıllı AI sistemlerinden hala çok uzaktayız. Bu sistemlerin insan zekasının ötesine geçmesinin önünde çok ciddi temel engeller olabilir. Şu andaki en ileri sayılan sistemler, bir farenin bedenini bile kontrol edebilecek seviyede değil.”

Edward Grefenstette

Facebook’un Londra’daki yapay zeka merkezinden Grefenstette: “Gerçek hayatta bu filmlerdeki gibi şeylerin olması mümkün değil. İnsanlar tipik olarak yapay zekanın getirdiği risklerden bahsettiklerinde, makinelerin ‘genel yapay zeka’yı (artificial general intelligence – AGI) elde ettikleri senaryoları düşünüyorlar. Bu senaryolarda AI sistemleri insan yaratıcılarının kontrolü ve belirlediği özelliklerin ötesinde hareket edebilecek bilişsel yeteneklere sahipler. AGI’nin olası tehlikelerini ve bu senaryoların ne kadar yakın olduğu fikirlerini bir yana bırakın, yapay zekadaki güncel durum ancak kontrollü ortamlarda çok spesifik becerilerin gerçeğe çevirilebilmesi seviyesinde.”

Neil Lawrence

Amazon’dan ayrılıp, Cambridge Üniversitesi’ne katılmış Lawrence, makine öğrenme konusunda uzmanlardan sayılıyor: “Günümüzün yapay zeka sistemlerinin büyük kısmı, tonla veri içindeki istatistik bağlantıları bulmaya yarayan bilişsel yeteneğe sahip bilgisayarlardan oluşmakta. Terminator filmleri ise ancak insanları gelecekte savaşların nasıl olabileceğine dair düşüncelere sevk edebilir.”

Joanna Bryson

Prof. Bryson, Bath Üniversitesi’ndeki ‘Bath Akıllı Sistemler’ bölümünün başındaki AI uzmanı: “Yapay zeka daha şimdiden demokrasileri yok etmeye, ekonomileri ve hukukun üstünlüğünü bozmaya yardımcı oluyor. Fakat insanların gelecekteki olası otonom silah sistemlerinin tehlikelerini düşünmesini sağlaması açısından faydalı. Yine de basın yapay zekayı, sanki Mars’da keşfedilmiş bir nesneymiş gibi göstermeyi bırakmalı. Yapay zeka sadece insanların işlerini halletmelerini kolaylaştıran bir teknolojidir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.