btbilgi

Elektrikli araçlar dünya çapında giderek daha büyük ilgi görmekte. Çin, ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde satışları artmakta olan elektrikli arabalar, yeni endişeleri de beraberinde getirmekte. Bunların en önemlilerinden biri, bir kaza anında ne yapılması gerektiği. Kurtarma ekipleri için de elektrikli arabaların yeni zorluklar getirmesi söz konusu. Fakat tüm modern araçlarda olduğu gibi, elektrikli arabalar da çeşitli problemlere karşı önlemlerle donatılmakta. Bu konuda çözüm sunan Bosch’un özel tasarlanmış çipleri, kaza anında araçta elektrik kaçağı ihtimalini ortadan kaldırmaya yarıyor.

Bosch bir çarpışma durumunda batarya bağlantısının güvenli bir şekilde kesilmesini sağlamak üzere araç üreticilerinin özel sistemleriyle birlikte çalışan yarı iletken çipler sunmakta. Bu çipler kaza anında bir saniyeden daha kısa sürede aracın güç devrelerini kapatıyor. Böylece kurtarma ekipleri bir yangın veya patlama endişesi olmadan hızla çalışmaya başlayabiliyorlar. Acil müdahale ekiplerinin ve araçta bulunan kişilerin güvende olması garantileniyor.

Bilinçli araba sahipleri için, bataryadaki akımın bir hibrit veya elektrikli otomobilin metal gövdesine sızabilmesi endişeye yol açabilir. Bir kaza sonrasında da bu sebeple kabloların hasar görmesi mümkün diye düşünülebiliyor. Arabaların bataryaları sürekli şekilde 400 – 800 voltluk bir gerilim sağlamak üzere üretilmekte. Bu da bir arıza durumunda oluşacak elektrik kaçağı kablolara aşırı yük bindirebilir. Bosch’un çipleri ile yüksek voltajlı bataryanın bağlantısı otomatik olarak kesiliyor ve kaza yerinde bulunan hiç kimse akım taşıyan bileşenlerle temas etmek durumunda kalmıyor.

Kaza yapan araçta elektrik kaçağı önleyen Bosch çözümü

Bosch’un verdiği bilgiye göre, araçtaki tüm yarı iletken cihazlar bir piroteknik emniyet şalteri sisteminin (bir fişekleme sigortasının) parçası şeklinde. Bu sistem kaza anında küçük patlayıcı yükler aracılığıyla yüksek gerilimli bataryanın tüm kablo bağlantı bölümlerini patlatıyor. Böylece araba gövdesindeki elektriğin dolaşımı hızlı ve etkin bir şekilde kapatılabiliyor.

Firmanın çözümünde hava yastığı sensörleri bir çarpışma algıladığında, on milimetreden büyük olmayan ve sadece birkaç gram ağırlığındaki küçük cihazlar fişekleme sigortasını tetikliyorlar. Tetikleme neticesinde batarya ünitesi ve güç elektroniği arasındaki yüksek voltajlı kabloyu ayıran küçük patlamalar başlıyor. Akım kesildiği için de elektrik çarpması veya yangın riski ortadan kaldırılmış oluyor. Bir tırnaktan daha küçük olan ama buna rağmen milyonlarca transistör içeren ASIC (uygulamaya özel entegre devre), bir saniyeden kısa sürede etkinleşmek için özel olarak tasarlanıyor. Bosch bu çiplerin şimdiye kadar milyonlarca kez güvenilir şekilde çalıştığını aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.