btbilgi

Günümüzde marketlerde glutensiz gıda türlerine sıkça rastlamaktayız. Glutensiz gıdaların yayılmasının sebebi, çölyak (celiac) hastalığı olan kişilerin sorunlarına biraz da olsa çare getirebilmek. Çölyak hastalığı olan kişilerin vücutları gluteni diğer insanlar kadar tolere edemiyor. Bu sebeple ya gluten içeren gıdaları tüketmekten kaçınıyorlar; veya pasta, ekmek ve bira gibi istedikleri her şeyi tüketip ardından karın ağrısı, ishal ve benzeri kötü yan etkilerle karşı karşıya kalıyorlar.

Son yıllarda çölyak hastalığı ile ilgili elimizde daha fazla veri ve dolayısı ile de marketlerde daha fazla uygun gıda türü var. Böylece bu kişiler bağışıklık sistemleri tetiklenmeden ve küçük bağırsak iltihapları geçirmeden yaşayabiliyorlar. Fakat nanoteknoloji bilimindeki gelişmeler bu konuda iyi haberler getiriyor. Northwestern Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu hafta içinde düzenlenen Avrupa Gastroenteroloji Haftası konferansında yeni bir çözüm sundular.

Bu çözüm biyoçözünebilir bir nanoparçacık içinde bir miktar gluten gizlemeye dayanıyor. Çölyak hastalığından muzdarip kişinin kanına enjekte edilen bu nanopartikül, kişinin bağışıklık sistemine zararsız bir şey gibi görünüyor. Bu türden maddeleri işleme ve vücuttan atma görevine sahip histiyositler (macrophage), nanopartikülü içindeki gizli gluten ile birlikte yutuyorlar. Histiyositler yuttukları parçadan şüphelenmediği için de bağışıklık sistemine “bu madde bizim için sorun teşkil etmiyor” mesajı veriyor. Bu sayede bağışıklık sistemi alerjen olarak gördüğü glutene saldırı yapmıyor ve sistem de normale dönüyor.

Araştırmacılar bu nanoparçacık çözümünün işe yaradığını, çölyak hastalığı olan kişiler üzerinde klinik deneylerle test etmişler bile. Testlere katılan kişilerin bir kısmına nanoparçacık barındıran serumlar verilmiş. Bir diğer kontrol grubuna ise habersiz şekilde hastalıkla alakası olmayan bir serum verilmiş. Bir hafta geçtikten sonra, her iki gruba da 14 gün boyunca gluten içeren yiyecekler yedirilmiş. Tedavi gören grubun katılımcıları, kontrol grubundaki katılımcılardan yüzde 90 daha az bağışıklık sistemi iltihabı yaşamışlar.

Nanoparçacık içinde gizli partikül tekniği şimdiye kadar sadece gluten ile denemiş. Fakat çölyak dışında başka maddelere karşı tolerans sorunları yaşayanlar da var. Araştırma ekibi bu teknolojinin ileride yer fıstığı alerjileri ve Tip 1 diyabet benzeri başka rahatsızlıkların çözülmesinde de işe yarayacağına inanıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.