btbilgi

Elektrikli bisikletlerin giderek büyüyen bir küresel trend olduğu gerçek. Fakat çoğu moda veya tüketici elektroniği trendi gibi kısa sürede kaybolup gidecek bir şey gibi de gözükmüyor. Son birkaç yıldır herkes elektrikli ve otonom arabalardan bahsederken, elektrikli bisikletler (e-bisiklet) özellikle Asya ve Avrupa mobilite pazarlarında kendine artan oranlarla yer buluyor.

Bu görüşü Hindistan kökenli danışmanlık ve araştırma firması Mordor Intelligence’ın hazırladığı bir rapor ciddi şekilde desteklemekte. Firmanın elektrikli bisiklet pazarı raporu olan ‘E-bike Market – Growth, Trends, and Forecast (2019-2024)’, 2018’de küresel e-bisiklet pazarının 14.775 milyon dolar seviyesine geldiğini anons ediyor. Pazarın 2019-2024 tahmin döneminde, yüzde 6,39 bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) ile gelişmesi öngörülmekte.

Raporda en hızlı büyüyen Asya-Pasifik pazarının, aynı zamanda elektrikli bisiklet türlerinin satışında bir numarada olduğu, onu Avrupa pazarının takip ettiği aktarılmakta. Asya-Pasifik pazarında bir numaralı ülke Çin. Çin’in her daim en büyük e-bisiklet ithalatçısı ülke konumunda olduğu da belirtiliyor. Avrupa pazarında ise bir numara Almanya. Almanya’daki e-bisiklet satışları, 2018’de toplam bisiklet pazarının yüzde 23,5 kadarını oluşturmakta. Raporda ayrıca Hint hükümetinin elektrikli bisiklet satışlarını resmi olarak desteklediği ve bu pazarın da hızla büyümesi beklendiği ifade edilmiş.

TreeHugger sitesi bunun dışında ‘Electric Bicycle Market Report: Trends, Forecast and Competitive Analysis’ (Elektrikli Bisiklet Piyasası Raporu: Trendler, Tahmin ve Rekabet Analizi) başlıklı başka bir raporu da incelemiş. Bu raporda küresel e-bisiklet pazarının 2019’dan 2024’e kadar, yüzde 12,5 CAGR ile 21 milyar dolara ulaşması beklendiği aktarılmış.

Mordor Intelligence raporunda e-bisiklet pazarının sadece bireysel tarafta değil, kurumsal tarafta da büyümesinin söz konusu olduğundan bahsedilmekte. Özellikle de lojistik sektörü ve kiralık araç servisleri başta olmak üzere, e-bisikletlerin çeşitli sektörlerde büyük kullanım potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Elektrikli bisikletlerin sunduğu faydalardan bazıları da şu şekilde listelenmekte:

  • Seyahat kolaylığı (özellikle uzun mesafelerde),
  • Tepeleri tırmanma,
  • Ağır yük taşıma kolaylığı,
  • Kullanıcıların sağlığını artırma,
  • Yaşlanmakta olan kişiler için pratik egzersiz imkanı sunma,
  • Çalışanlar için alternatif mobilite çözümü sağlama,
  • Çevreye saygı ve karbondioksit yaymama.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.