btbilgi

Şirketlerin hassas verilerini ve özel sırlarını taşıyan üst düzey şirket yöneticileri, siber suçluların öncelikli hedeflerden. Sık seyahat eden ve otellerde kalan yöneticilerin, her daim tehlike altında olabileceklerini bilmeleri çok önemli. Bu kişilerin operasyonel güvenlik (OPSEC) bilinciyle bir takım önlemler alması gerektiğine dikkat çeken güvenlik firması Kaspersky, iş seyahati sırasında kritik verilerin nasıl korunacağı ve fiziksel saldırıların engellenmesi konusundaki becerileri geliştirmek için bazı önerilerde bulunuyor:

Siber güvenlik önlemleri

  • Şirket yöneticileri için öncelikli tavsiye, elektronik iletişimi kesinlikle gerekli olanlarla sınırlandırmak.
  • Havaalanında ve kafelerdeki halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmayın. Zorunlu kalırsanız da VPN kullanın ve gizli verileri korumak için mesajları şifreleyin.
  • Bir cihazı USB kabloları ile şarj ederken kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için ‘SyncStop’ türünde, cihazlar arası veri akışını engelleyen adaptörlerden kullanın.
  • Yanınızda daha az elektronik cihaz bulundurmak, ayrı bir dizüstü bilgisayar ve olduğunca az veri içeren bir akıllı telefon almak tavsiye ediliyor. Cihazlarınızda nerede çalıştığınızı gösteren şirket logosu etiketleri yapıştırmayın.
  • Eşyalarınızın el konulmaması için sınır güvenlik hizmeti ile uğraşırken mümkün olduğunca tarafsız ve iş birliği içinde kalın.

Fiziksel güvenlik önlemleri

  • ‘Finger Spy Test’ kullanarak iki yönlü casus aynalarını ayırt edin. Bu basit testle, aynaya dokunduğunuzda parmağınız ve yansıması birbirine dokunuyorsa bunun casus ayna olduğunu anlayabilirsiniz.
  • İzinsiz ses kaydı alan böceklerle karşı önlem almak için musluğu açın veya internetten bulunabilecek bir ‘beyaz gürültü’ ses dosyası açarak sesini yükseltin.
  • Gizli minyatür kameraların kızıl ötesi ışıklarını ya da elektromanyetik sinyallerini telefonunuzu kullanarak da fark edebilirsiniz. Küçük LED ışıkları telefonun kamera ekranında görebilir ya da aramalar sırasında parazitleri kameraya yakın olduğunuz sırada duyabilirsiniz.
  • Elektronik cihazlarınızı otel odalarında ya da odanızdaki kasada saklamayın. Cihazlarınızın kurcalanmasını önlemek için iz bırakmadan açılamayan özel koruyucu kılıflara yerleştirmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca, Kaspersky uzmanlarının ‘boot_check’ komut dizisi de ‘Evil Maid’ saldırılarını ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.