btbilgi

Küresel siber güvenlik firması Forcepoint, 2020 yılı için bilgi güvenliği sektörü öngörülerini aktaran bir rapor yayımladı. Raporda siber güvenlikten sorumlu üst düzey yöneticiler (CISO) için dikkat edilmesi gereken odak noktaları da bulunuyor. Rapora göre önümüzdeki yıl boyunca güvenlik alanında şu üç ana konu büyük ölçüde etkili olacak:

BT güvenliği departmanları yükseliyor

Forcepoint raporunda, şirketlerdeki BT güvenliği ekipleri ve bölümlerinin epey önem kazanacağı öngörüsü var. Buna göre son kullanıcıdan uygulama geliştiriciye, kurum içi sistemlerden buluta kadar tüm hibrit bilişim ortamlarında BT güvenliği departmanları, tüm işin bir ortağı olarak konumlandırılacak. Bu yaklaşımın BT süreçlerini hızlandıracağına inanılıyor. Güvenlik yöneticileri bir ya da birkaç sorunu çözen ürünlerden vazgeçerek, bütünleşik SaaS güvenlik çözümlerine ve işletmenin tümünü kapsayan veri koruma hizmetlerine yönelecekler.

Uç nokta ağ güvenliği

Yeni nesil güvenlik duvarlarının (NGFW) rolünün değiştiğini vurgulayan rapor, artık SaaS güvenlik hizmetleri için güvenlik duvarlarının birer bağlanabilirlik bileşeni olacağını, uygulama filtreleme ve tehdit önleme yeteneklerinden faydalanılabileceğine işaret ediyor. Forcepoint’e göre, siber güvenlik uzmanları az sayıda kullanım senaryosu sunan uç nokta bazlı ağ güvenliğindeki çözümleri de baştan değerlendirmeliler. SaaS tabanlı güvenlik ve veri koruma çözümlerine bağlı entegre uç noktalar oluşturmak, varlık yönetim çalışmalarını hem basitleştirecek hem de güçlendirecek.

Arka kapı saldırıları

Arka kapı saldırılarına karşı önlem alırken, ilk aşamada açıkların kasıtlı oluşturulup oluşturulmadığını anlamak gerekiyor. Yakın zamanda gerçekleşen siber güvenlik açıklarına bakıldığında, kriptopara ile veri fidyeciliğinden başlayan kişisel düzeyde saldırılardan, devletler düzeyinde kritik veri hırsızlığına uzanan geniş bir kapsam söz konusu. İşletmelerin arka kapı saldırılarından korunabilecekleri yöntemler arasında güncel yamaların düzenli takip edilmesi ilk sırada yer alıyor. İşletmelerin her daim en güncel kodu çalıştırmasalar dahi, güvenlik güncellemelerinin içeriğinden haberdar olmalı ve gerektiğinde bunu sistemlerine uygulamaları gerektiğinden bahsedilmekte. Forcepoint’e göre ister USB ister internet üzerinden gelsin, çalışma ortamında güvenilmeyen kodların yürütülmesine de dikkat edilmeli. Bu konuda güvenlik çözümleri kadar, çalışanların doğru ve düzenli eğitimi de bilgi güvenliği denilince kurumsal olarak odaklanılması gereken konulardan birisi olarak raporda aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.