btbilgi

Modern işletim sistemleri bilgisayarlarımızın belkemiği. Hepsinin üreticileri, yayınladıkları düzenli güvenlik güncellemeleri, performans geliştirmeleri ve yamalar ile tüm sorunlara karşı bir adım önde olmaya çalışıyorlar. Fakat işletim sistemlerini güncellemenin basit bir işlem olduğunu düşünmemek gerekiyor. Başta Windows olmak üzere, işletim sistemi güncellerken hiç tahmin etmeyeceğiniz sorunlar oluşabiliyor. Veri Kurtarma Hizmetleri firması bu sorunları aşağıdaki gibi listeleyerek, her daim veri yedeklemenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiş:

Güç kaybı

Herhangi bir büyük sistem güncellemesi sırasındaki yaşanan güç kaybı, verilere zarar verebiliyor. Güncellemenin yarıda kalması ve sistem üzerinde biçimlendirme durumunun gerçekleşmesi gibi durumlar verilerin zarar görmesine neden oluyor. Bu durumlarla karşılaşılmaması adına güncelleme esnasında güç kaybının yaşanmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeterli depolama alanının olmaması

İşletim sistemi güncellemesi sırasında sürücüde yeterince boş alan olmaması, yalnızca kısmi bir kurulumdan sonra sistemin yeniden başlatılmasına neden olabiliyor. Sistem başlatılamayacağından herhangi bir dosyaya erişimi de kilitleyecektir. Çoğu güncelleme, yüklemeyi kabul etmeden önce bilgi ekranında ne kadar sistem alanı gerektiğini söylüyor. Kurulum sırasında kullanılan geçici dosyaları barındırmak için sistem alanı gereksinimini iki katına çıkarmak fayda sağlamakta.

Sürücü arızası

Tahmin edilebileceği gibi, işletim sistemini güncellerken yaşanabilecek bir sürücü arızası herhangi bir zamanda yaşanan bir sürücü arızası kadar felaket sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumda dosyalara erişim mümkün olmuyor ve onları geri alabilmek için profesyonel bir veri kurtarma hizmetine başvurmak gerekebilir.

Kullanıcı hataları

Bilinmeyen sebeplerden dolayı işletim sistemi güncellemesi sırasında hatalar oluşabiliyor. Buradaki veri kaybına neden olan durum, aslında kullanıcı faktörüne bağlı. Güncelleme sırasında gerçekleşen problemlere karşı ekranda açılan bilgilendirici pencerelere dikkat edilmesi gerekirken, kullanıcı tarafından yapılan yanlış bir tercih verilere zarar verebilmekte. Kullanıcı hatalarından kaçınmak için, kurulum sırasında görünen açılır pencereler de dahil olmak üzere talimatları dikkatlice okumak zorunlu.

EFS şifrelemesinin kaldırılmaması

EFS (Encrypting File System) dosya şifreleme sistemi, Windows platformunda verilerin güvenliğini sağlamaya yarıyor. Ancak EFS ile şifrelenen veriler, güncelleme sonrasında kullanıcılara veri kayıpları yaşatabilmekte. Şifrelenmiş dosyaların geri planında kullandığı anahtar kimlik dosyası, güncelleme ile birlikte eski işletim sistemi içerisinde kaldığı için verilere ulaşmayı engelliyor. Kullanıcıların güncelleme öncesinde EFS şifrelemeye sahip verilerinin olup olmadığına ya da bu özelliğin açık olup olmadığına dikkat etmesi önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.