btbilgi

Mimaride uzun zamandır enerji ve ısı tasarrufu odaklı binalar büyük yer tutuyor. Tüm dünya bir temiz enerji trendi yaşarken, mimarlar da eskisine göre daha verimli yapılar ortaya koyuyorlar. Kendi yenilenebilir enerjisini üreten ve hatta çevresine dağıtan modern projeler gördüğümüz gibi, yenilikçi materyaller kullanılan evler de artmış durumda. Bu türden prensipleri barındıran en önemli mimari akımlardan biri de Passive House.

Passive House faydalı prensiplerle dolu bir tasarım yaklaşımı ve bu tarzda inşa edilen binaların belli özellikleri taşıması gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler veren Passive House Accelerator isimli web sitesi, bu prensiplerle üretilmiş bir evin getirilerini aşağıdaki gibi sıralamış.

Passive House kategorisinde bir ev:

  • Isınma ve soğutma masraflarını yüzde 80-90 civarında azaltabilir,
  • 7/24 temiz hava ile beslenir (pencerelerin açık olması zorunlu değil),
  • Böceklere, sineklere, toz ve alerjenlere karşı tam korumalıdır,
  • Başka evlere göre sokak sesini daha az içeriye alır,
  • ‘Net Sıfır’ hedefine (evin tükettiği minimum elektriği yenilenebilir kaynaklar sayesinde karşılama) giden yolda bir yapı taşıdır.

TreeHugger sitesi ise Passive House tasarım anlayışının beş önemli prensibini ele almış:

Süper Yalıtımlı Dış Cephe

Bir Passive House’da tüm duvarlar, taban ve tavan maksimum ısı yalıtımı ile oluşturulur. Kışın tüm ısı içeride kalır, yazın ise ısı dışarı atılır. Bu sayede kışın çok az ekstra ısıtma gerekir.

Yüksek Kalitede Pencereler

Bu evlerde pencereler ‘triple glazed’ türündedir, yani üç katmanlı cam barındırır. Çerçeveler soğuk nokta veya termal kaçak bulundurmayacak biçimde tasarlanır. Normal pencerelerden daha pahalı olurlar, fakat orta vadede maliyeti kolayca çıkartılabilir. Yeni imalat teknolojileri sayesinde fiyatları her sene düşmekte.

Hava Geçirmeyecek Şekilde İnşaat

Evin tüm iç ve dış yüzeyleri hava geçirmeyek biçimde yalıtım malzemeleri ile kaplanır. Duvarlardaki kablo sistemi bile yalıtım odaklı planlanır.

Isı Kazanım Destekli Havalandırma

Passive House prensipli evlerde pencereler tabi ki açılabiliyor, ama temiz hava almak için pencere açmaya gerek yok. Böyle bir evde pencere açmak demek, çok değerli ısıyı ve enerjiyi boşuna dışarı atmak anlamına geliyor. O yüzden bu evlere özel havalandırma sistemleri takılmakta. Bu sistemler dışarıdan aldığı havayı filtreleyip, eve kontrollü biçimde dağıtıyorlar. Sisteme bağlı bir ısı geri kazanım jeneratörü de, hava değişimi sırasında oluşacak ısı kaybını engellemeye yarıyor.

Termal Köprüsüz Tasarım

Geleneksel tasarımda inşa edilmiş her evdeki balkonlar, evin ısı enerjisinin dışarıya kaçmasına yol açan birer termal köprü gibi görülmekte. Modern mimari anlayışında balkonlar kullanılmıyor ve her yüzeyin enerji koruma değeri hesaplanıyor. Binanın dış yüzeyindeki her öğe en yüksek güneş ısısı kazanımı için özel şekilde tasarlanır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.