btbilgi

Artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini haberlerde giderek daha fazla duymaya başladık. Aynı sanal gerçeklikte olduğu gibi, en dikkat çekici çözümler hep eğlence sektöründen geliyor olsa da diğer alanlarda da dalgalar yaratma potansiyeline sahip. AR’ın kurumsal kullanımına son örnek, küresel tedarik zinciri firması olan GEFCO’dan geldi. Firmanın hayata geçirdiği ‘GEFCO Enterprise AR’ (GEFCO Girişim Artırılmış Gerçeklik) sistemi, kesinliğin önemli olduğu ‘Freight Forwarding’ bölümünde kalite kontrolü artırmak ve hassas ilaçların soğuk zincir paketleme sürecindeki verimliliğini desteklemek için kullanılacak.

GEFCO bu uygulamayı Hollanda merkezli artırılmış gerçeklik şirketi ArtiShock ile birlikte gerçekleştirmiş. 1 yıldan kısa sürede sonuçlanan proje, firmanın kendi bünyesinde kurduğu yenilikçi fikirler üreten ‘İnovasyon Fabrikası’ biriminde tamamlanmış. GEFCO Enterprise AR projesinin, firmanın Schiphol’deki deposunda başarılı bir pilot dönemi geçirdiği bilgisi veriliyor. Pilot uygulama sırasında çalışanların eğitim sürelerinin azalması ve verimlilikte yüzde 50 artış oluştuğu saptanmış.

Sistemin donanım kısmı Microsoft’un ürünü olan HoloLens artırılmış gerçeklik gözlüklerinden oluşmakta. Arkasında geliştirilen uygulama ile, GEFCO depo çalışanları kullanıcı kılavuzları ve çalışma protokolleri gibi mekansal dijital bilgilere hızlı şekilde ulaşabiliyor. Uygulamanın özellikle kritik ilaçların paketlenme sürecindeki kalite kontrolü artırmak ve zaman tasarrufu sağlamak için özel olarak tasarlandığı belirtilmekte.

GEFCO Global Lider Yaşam Bilimleri ve Sağlık Merkezi’nden Karin van den Brekel proje ile ilgili şunları aktarmış: “Paketleme işlemi, özellikle dünyanın dört bir yanına hava yoluyla dağıttığımız kritik ilaçlar başta olmak üzere, GEFCO’nun Nakliye Hizmetleri departmanı için kesinlikle çok önemli. Bu tip ürünler taşınırken, ürün bütünlüğünün korunması için özel paketleme yapmak gerekiyor. Bu paketleme için de özel talimatlar yer alıyor. GEFCO Enterprise AR taşıma süreçlerinde verimliliği artırmak, hataları en aza indirgemek ve taşıma yöntemiyle ilgili eğitimimizi geliştirmede etkili olacak.”

ArtiShock CEO’su Cristian Vorstius Kruijff ise artırılmış gerçeklik çözümlerinin öneminden bahsetmekte: “Artırılmış gerçekliğe bağlı uzamsal hesaplamanın hayatımızdaki önemi ve gelişimi akıllı telefonun yükselişi ile karşılaştırılabilir. Yavaşça popülaritesi yükselen artırılmış gerçeklik de herkesin hayatına girecek ve 5-10 yıl içinde bir emtia olacak. O zamana kadar, potansiyelini ortaya çıkarabilen kuruluşlar, oyunda öne geçecek. Ortağımız GEFCO ile yürüttüğümüz bu proje, artırılmış gerçekliğe yatırım yapmanın ne kadar gerçekçi olacağını ve aslında olumlu bir yatırım geliri elde etmeyi sağlayacağını gösteriyor. Verimliliğin ve kalitenin artırılması gibi konularda finansal faydalar doğrudan ve kolayca hesaplanabiliyor. Çalışan memnuniyetini artırmak ve yeni işe alım becerilerini hızlandırmak gibi dolaylı birtakım avantajlar sağlıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.